Wolters Kluwer Sklep Online

Jesteś już użytkownikiem programów LEX?

Nowe stawki VAT dla książek, gazet, dzienników i czasopism od 1 listopada

29 października 2019

Od 1 listopada będą obowiązywać nowe stawki VAT dla książek, gazet, dzienników i czasopism. Nowa jednolita 5% stawka podatku dla wszystkich książek, w tym również e-booków, to długo oczekiwana zmiana. Obniżona do 8% zostanie stawka VAT na e-prasę, natomiast wyższy będzie VAT od czasopism specjalistycznych.    

Jednolita stawka VAT na książki, w tym e-booki  

Nowelizacja ustawy o VAT wprowadza szereg istotnych zmian w prawie podatkowym. Do listopada br. sprzedaż książek, gazet, dzienników i czasopism była opodatkowana VAT według trzech stawek (5%, 8% i 23%), przy czym z obniżonych stawek VAT nie korzystała sprzedaż książek, gazet, dzienników i czasopism w formie elektronicznej – w tym zakresie obowiązywała podstawowa 23% stawka VAT.

Od 1 listopada jednolitą 5% stawką podatku zostaną objęte wszystkie książki – także dostarczane w formie elektronicznej.  

Nowe stawki VAT dla książek, gazet, dzienników i czasopism od 1 listopada

Nowe stawki VAT na czasopisma, dzienniki i gazety, w tym e-prasę       

Także sprzedaż gazet, dzienników i czasopism była dotychczas opodatkowana VAT według trzech stawek podatku: 5%, 8% i 23%. Z obniżonych stawek VAT nie korzystała ich sprzedaż w formie elektronicznej, będąc zawsze opodatkowaną VAT według stawki podstawowej.

Od 1 listopada zostanie wprowadzona jednolita 8% stawka VAT na większość czasopism, gazet i dzienników, w tym czasopisma, gazety i dzienniki dostarczane w formie elektronicznej.

Wyjątek będzie dotyczyć drukowanych czasopism regionalnych i lokalnych, które będą opodatkowane według stawki 5%, natomiast czasopisma regionalne i lokalne dostarczane w formie elektronicznej będą opodatkowane VAT według stawki 8%.  

Jak stosować zmienione stawki VAT?  

Dla zastosowania od 1.11.2019 r. obniżonych stawek VAT do dostarczanych drogą elektroniczną książek, gazet, dzienników i czasopism – nie będzie konieczne, aby istniała ich drukowana (papierowa) wersja. Również z tego powodu dostarczane drogą elektroniczną książki, gazety, dzienniki i czasopisma, które nie mają odpowiednika w wersji drukowanej (papierowej), będą mogły być opodatkowane według nowych obniżonych stawek VAT.  

Sprawdź jak od 1 listopada zmienią się stawki VAT i zapoznaj się z dwiema nowymi procedurami:

Iwona Kaczorowska

redaktor naczelna "Przeglądu Podatkowego"

product manager Procedury Biznes

Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?
Znajdź rozwiązanie dla siebie.

Zamów prezentacje produktów LEX, dzięki której poznasz pełne możliwości serwisu oraz uzyskasz informacje o pakietach spełniających Twoje potrzeby.