Nowe zasady rozliczania VAT w międzynarodowym e-handlu
Unijny pakiet VAT e-commerce obowiązuje od 1 lipca. Zmiany objęły sektor handlu elektronicznego i import tzw. małych przesyłek spoza Unii Europejskiej. Jakie praktyczne skutki mogą one przynieść dla przedsiębiorców? Co podatnicy rozliczą w procedurze OSS?
Nowe regulacje są dość obszerne i nie należą do najłatwiejszych. Ułatwią one rozliczanie VAT m.in. przez sklepy online, które sprzedają lub chciałyby rozpocząć sprzedaż do konsumentów do innych krajów Unii Europejskiej. Wdrożono je, by zwalczać oszustwa w VAT związane z handlem internetowym i zapewnić uczciwą konkurencję dla przedsiębiorców z UE.
Nowy jednolity próg sprzedaży w całej UE
W całej UE zwolniono z VAT od importu tzw. małe przesyłki o wartości do 22 euro. Ponadto znacznie rozszerzono zakres transakcji, które dla celów VAT mogą zostać rozliczone za pomocą uproszczonej procedury One Stop Shop (OSS).
Dla sprzedaży wysyłkowej został ustanowiony jednolity dla wszystkich państw członkowskich próg sprzedaży, od którego zależy miejsce opodatkowania sprzedaży. Próg ten wynosi 10.000 euro, a po jego przekroczeniu dostawa towarów podlega opodatkowaniu VAT w kraju konsumpcji. Przed 1 lipca limit ten w Polsce wynosił 160.000 zł.
Procedura OSS
Konstrukcja One Stop Shop polega na obowiązku rozliczenia podatku przez dostawcę (także usługodawcę) w państwie konsumpcji – czyli państwie, w którym siedzibę czy stałe miejsce zamieszkania ma podmiot niebędący podatnikiem, dla którego towary są dostarczane lub usługi świadczone.
To bardzo istotna zmiana. Co podatnicy rozliczą w procedurze OSS? Przede wszystkim możliwość skorzystania z udogodnień przewidzianych w ramach procedury OSS ma podatnik dokonujący sprzedaży wysyłkowej na rzecz osoby niebędącej podatnikiem z innego państwa członkowskiego, tj. wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość.
Ponadto z procedury uproszczonej skorzystają również podatnicy z krajów UE niemający siedziby w państwie członkowskim konsumpcji, świadczący wszelkie usługi na rzecz osób niebędących podatnikami. Co istotne, system ten obejmuje wszystkie usługi świadczone transgranicznie w relacji B2C, nie tylko usługi, które wcześniej były objęte systemem Mini One Stop Shop (MOSS) – np. usługi elektroniczne czy telekomunikacyjne.
W pewnym zakresie ułatwienia przewidziane w systemie OSS są też dostępne dla sprzedawców z krajów spoza UE.
Rozliczanie VAT w jednej deklaracji
Rozliczanie VAT w ramach systemu OSS pozwala uniknąć rejestracji w wielu krajach członkowskich dla opisanych typów transakcji. Istotą OSS, podobnie jak wcześniej MOSS, jest bowiem wprowadzenie deklaracji VAT zawierającej dane o sprzedaży dokonanej na rzecz konsumentów z różnych państw członkowskich, którą to deklarację podatnik dokonujący transakcji objętych procedurą szczególną będzie składał wyłącznie do organów podatkowych swojego państwa identyfikacji, tj. państwa, w którym ma siedzibę działalności lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej.
Jeśli podatnik zdecyduje się skorzystać z procedury OSS, to będzie przekazywać deklaracje kwartalnie do organów podatkowych wybranego państwa drogą elektroniczną, za pośrednictwem dedykowanego portalu internetowego będącego „punktem kompleksowej obsługi”.
Sprzedawcy korzystający z OSS naliczają VAT według stawek obowiązujących w danym kraju konsumpcji. Podatki zapłacone przez korzystających z uproszczenia przedsiębiorców są przekazywane przez organy podatkowe państwa członkowskiego identyfikacji do organów państwa członkowskiego konsumpcji.
Zmiany w VAT w związku z implementacją pakietu e-commerce są przedmiotem następujących procedur:
- Miejsce dostaw stanowiących wewnątrzwspólnotową sprzedaż towarów na odległość
- Obowiązek prowadzenia ewidencji przez podatników ułatwiających sprzedaż
- Państwo członkowskie identyfikacji na potrzeby procedury IOSS
- Podatnicy ułatwiający dokonywanie sprzedaży na odległość towarów importowanych
- Podatnicy ułatwiający dokonywanie wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość lub dostawy towarów na rzecz podmiotu niebędącego podatnikiem
- Podatnicy uprawnieni do korzystania z procedury IOSS
- Podmioty mogące być pośrednikami w procedurze IOSS
- Procedura IOSS
- Sprzedaż na odległość towarów importowanych – pojęcie
- Szczególna procedura dotycząca deklarowania i zapłaty podatku z tytułu importu towarów
- Ulga e-TOLL
- Wewnątrzwspólnotowa sprzedaż towarów na odległość – pojęcie
Zob. także:
Szkolenie online z dr. hab. Adamem Bartosiewiczem: Pakiet e-commerce w VAT – zmiany od 1 lipca.
Pakiet VAT e-commerce od 1 lipca 2021 r.
Pakiet VAT e-commerce – projekt objaśnień podatkowych Ministerstwa Finansów
redaktor naczelna "Przeglądu Podatkowego"
product manager Procedury Biznes