Wolters Kluwer Sklep Online

Jesteś już użytkownikiem programów LEX?

Ministerstwo Sprawiedliwości odwołało prawnicze egzaminy zawodowe

17 marca 2020

Z uwagi na sytuację epidemiologiczną w kraju, Ministerstwo Sprawiedliwości odwołało zaplanowane na 24-27 marca 2020 r. prawnicze egzaminy zawodowe uprawniające do uzyskania tytułu radcy prawnego lub adwokata. Ponadto, przełożony został również konkurs na aplikację uzupełniającą sędziowską w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie, wyznaczony pierwotnie na 2.04.2020 roku. Nowy termin egzaminów nie został jeszcze wyznaczony.

Samorządy adwokackie i radcowskie postulowały o tę decyzję już od pewnego czasu. Obie izby odwołały także wszelkie szkolenia i konferencje związane ze szkoleniem na aplikacji. Aplikanci do 15 kwietnia 2020 r. będą mogli uczestniczyć w odwołanych wydarzeniach online.
Nowe terminy egzaminów zawodowych oraz konkursu na aplikację uzupełniającą sędziowską zostaną ogłoszone niezwłocznie po ustabilizowaniu sytuacji epidemiologicznej w kraju, w porozumieniu z samorządami radcowskimi i adwokackimi oraz z Krajową Szkołą Sadownictwa i Prokuratury w Krakowie.

Egzamin zawodowy zbyt ryzykowny

Prawnicze egzaminy zawodowe niezmiennie cieszą się dużym zainteresowaniem. Co roku przystępują do niego nie tylko aplikanci, ale również doktorzy prawa i inni prawnicy posiadający odpowiednie doświadczenie zawodowe. Z uwagi na zagrożenie koronawirusem trudno byłoby zorganizować egzamin chociażby w Warszawie. W stolicy chęć przystąpienia do egzaminu wyraziło ok. 1000 młodych prawników, którzy mieli zgromadzić się 24 marca w hali EXPO w Nadarzynie.
Adw. Witold Kabański, prezes Sądu Dyscyplinarnego w Warszawie w rozmowie z Prawo.pl przestrzega przed skutkami zbagatelizowania obecnej sytuacji. - Zagrożenie jest duże i dla zdających, i dla komisji. Przeciąganie tego w czasie wiąże się dla wszystkich z niepotrzebnym stresem. Doprowadziliśmy do absurdu umywanie rąk i czekanie na cud, który miałby się zdarzyć. Ważny jest przede wszystkim rozsądek i podjęcie tej decyzji - być może przesunięcie egzaminu o kilka miesięcy - mówi.

Działania prewencyjne samorządów zawodowych

Samorządy adwokackie i radcowskie uspokajają również aplikantów wciąż odbywających szkolenie na aplikacji. Aplikanci adwokaccy do 15 kwietnia 2020 r. będą mogli uczestniczyć we wszystkich zajęciach w formie elektronicznej za pośrednictwem systemu E-Dziennik koordynowanego przez kierownika szkolenia aplikantów adwokackich.
Odwołano Izbowy Konkurs Krasomówczy. Zamknięto również pokoje adwokackie oraz szatnie w Sądzie Okręgowym w Warszawie, wprowadzono też ograniczenia w zakresie obsługi adwokatów i interesantów przez Biuro Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie do niezbędnego minimum.

Egzamin zawodowy wyzwaniem dla aplikantów

Odwołany egzamin i brak wyznaczonego nowego terminu to nie lada wyzwanie dla aplikantów. Z pewnością muszą być dobrze przygotowani i gotowi do zmierzenia się z tym. W programie LEX Aplikant Premium młodzi prawnicy znajdą wszystkie niezbędne materiały ułatwiające przygotowanie się do każdego z czterech dni egzaminacyjnych i do napisania dobrych merytorycznie prac.
Oprócz szerokich zasobów linii orzeczniczych, wzorów, komentarzy i monografii, przypominamy również o minionym cyklu szkoleń "Od Aplikanta do Mecenasa" Dostęp po zalogowaniu dotyczącym m.in. dobrych praktyk przygotowywania pism procesowych.
Szkolenie spotkało się z dużym zainteresowaniem ze strony aplikantów nie tylko adwokackich i radcowskich, ale również notarialnych i komorniczych. Linki do szkoleń, które odbyły się w ramach cyklu "Od Aplikanta do Mecenasa" znajdują się w dedykowanym pulpicie aplikanta, w boksie Redakcja poleca. Aplikant przygotowując się do egzaminu, będzie mógł w każdej chwili przypomnieć sobie uwagi prelegentów - cenionych praktyków prawa, m.in. adw dr Aleksandry Cempury, czy sędzi Anety Łazarskiej.

 

Ministerstwo Sprawiedliwości odwołało prawnicze egzaminy zawodowe
Hanna Kolenkiewicz

Product Manager LEX Aplikant