Wolters Kluwer Sklep Online

Jesteś już użytkownikiem programów LEX?

Lekarzu, poznaj nowe zasady wystawiania recept dla pacjentów

24 września 2019

Na jakich zasadach lekarz może upoważnić asystenta medycznego do wystawiania e-recept i e-skierowań? O kogo rozszerzono grupę osób, które mogą być objęte receptami „pro familiae” oraz grono podmiotów, które mogą ordynować leki dla pacjentów 75+? Tego wszystkiego dowiesz się z naszych nowych komentarzy praktycznych.

Lekarzu, poznaj nowe zasady wystawiania recept dla pacjentów

Lekarz może już wystawiać recepty na dłużej, a pacjent będzie miał więcej czasu na ich realizację, to tylko przykładowe zmiany jaka wprowadziła obowiązująca od 7 września ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku z wdrażaniem rozwiązań w obszarze e-zdrowia. Założeniem nowelizacji było bowiem uproszczenie zasad ordynacji produktów leczniczych oraz wyrobów medycznych, ułatwiając w ten sposób realizację codziennych obowiązków lekarzom.

Potrzeba wydania wspomnianej ustawy wynikała również z podstępującej cyfryzacji służby zdrowia. Wystarczy tylko wspomnieć, że od stycznia przyszłego roku recepty będą obowiązkowo wystawiane w postaci elektronicznej. I to właśnie e-recept w głównej mierze dotyczy ustawa o wdrażaniu rozwiązań w zakresie e-zdrowia, która ma na celu ich rozpowszechnienie w systemie.

Nowe rozwiązania w obszarze e-zdrowia już omówione w LEX!

Biorąc pod uwagę, że nowelizacja znacząco wpłynie na codzienną pracę lekarzy i pielęgniarek w podmiotach leczniczych, opublikowaliśmy w LEX szereg nowych oraz zaktualizowanych komentarzy praktycznych przedstawiających najważniejsze zmiany jakie w zakresie wystawiania recept wprowadziła ustawa o wdrażaniu rozwiązań w zakresie e-zdrowia. Dzięki publikacjom:

Dowiesz się między innymi:

  • kto i na jakich zasadach może upoważnić asystentów medycznych do wystawiania e-recept oraz e-skierowań
  • o jakie podmioty rozszerzono katalog osób objętych receptami „pro familiae
  • o jakie osoby rozszerzono grono podmiotów uprawnionych do ordynacji leków dla pacjentów 75+
  • w jaki sposób zróżnicowano maksymalną ilości leku, którą może przepisać lekarz oraz jaki jest termin w którym można zrealizować recepty
  • jakie inne zmiany wprowadziła ustawa o wdrażaniu rozwiązań w zakresie e-zdrowia.

Norbert Bonin
Product manager ochrona zdrowia

Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?
Znajdź rozwiązanie dla siebie.

Zamów prezentacje produktów LEX, dzięki której poznasz pełne możliwości serwisu oraz uzyskasz informacje o pakietach spełniających Twoje potrzeby.