Wolters Kluwer Sklep Online

Jesteś już użytkownikiem programów LEX?

Jak sztuczna inteligencja może usprawnić pracę z orzeczeniami w LEX?

30 listopada 2022

Praca z orzeczeniami to jedno z podstawowych i równocześnie najbardziej czasochłonnych działań prawników. Ogromna liczba orzeczeń sprawia, że ich analiza bez wsparcia technologii jest niezwykle trudna. Warto więc sprawdzić jak nowe funkcje w LEX, oparte o algorytmy machine learning, mogą usprawnić wyszukiwanie i analizę treści orzeczeń.

W ciągu kilku ostatnich lat obserwujemy błyskawiczny rozwój technologiczny. Sztuczna inteligencja (głównie algorytmy machine learning lub deep learning) jest coraz intensywniej wykorzystywana także w branży usług prawniczych. W szczególności jeśli chodzi o rozwiązania proste, powtarzalne, a przy tym czasochłonne, które spędzają sen z oczu prawników, jak np. przeszukiwanie i analiza obszernych zbiorów orzeczniczych (tzw. research orzeczniczy).

Rozwiązania AI usprawniające research orzeczniczy

Na świecie znaleźć można kilka mniej lub bardziej udanych prób stworzenia rozwiązań opartych na mechanizmach sztucznej inteligencji usprawniających pracę prawników z orzecznictwem. Zwykle w pierwszej fazie są to jednak aplikacje bazujące albo na wycinku orzecznictwa, albo na ograniczonym zakresie tematycznym.

Obecnie najbardziej zaawansowane prace w zakresie analityki predykcyjnej oraz wykorzystania sztucznej inteligencji w zakresie szeroko pojętego obszaru researchu prawnego czy orzeczniczego oraz istniejące w tym zakresie systemy działają w Stanach Zjednoczonych.

Jeśli chodzi natomiast o rozwiązania krajowe, to na chwilę obecną w Polsce brak kompleksowego, opartego na AI rozwiązania przeprowadzającego tzw. research orzeczniczy. Są jednak już rozwiązania, które znacznie ten proces mogą usprawnić. Jako przykład można wskazać chociażby funkcjonalności dostępne w LEX Kompas Orzeczniczy (LEX Kompas Orzeczniczy - Kup dostęp w sklepie LEX online), takie jak orzeczenia seryjne, orzeczenia podobne czy funkcja pokaż tezę.

Nowe funkcje Beta w LKO jako usprawnienie pracy z orzeczeniami

W LEX Kompas Orzeczniczy dostępne są nowe rozwiązania oparte o algorytmy machine learning, których celem jest ułatwienie pracy z orzeczeniami. Dzięki wyspecjalizowanym rozwiązaniom można dotrzeć do właściwych informacji znacznie szybciej, a wyniki wyszukiwania będą bardziej precyzyjne. Warto więc zwrócić uwagę na nowe rozwiązania w LEX Kompas Orzeczniczy, takie jak - "AutoTEZA"oraz "Analiza treści" udostępnione jako funkcje Beta.

a) autoTEZA

Funkcja autoTEZA wskazuje fragmenty orzeczenia informujące o zagadnieniach poruszanych w jego treści. W oparciu o bazę tez z orzeczeń dostępnych w LEXie, algorytmy ML wskazują w orzeczeniach nietezowanych fragmenty, które potencjalnie zawierają tezy.

W treści orzeczenia autoTEZY prezentowane są na jego początku, jednak opcja "Pokaż autoTEZĘ w uzasadnieniu" pozwala błyskawicznie przenieść się do odpowiedniego fragmentu w uzasadnieniu i dzięki temu można szybko sprawdzić kontekst autoTEZY.

Funkcja autoTEZA jest dostępna w wyrokach Naczelnego Sądu Administracyjnego i Wojewódzkich Sądów Administracyjnych nieposiadających tez w LEXie. Nowa funkcja pozwala na szybszą ocenę, czy dane orzeczenie pasuje do sprawy i znacznie skróć czas potrzebny na research orzeczniczy.

b) Analiza treści

Funkcja Analiza treści polega na graficznym wyróżnieniu w tekście orzeczenia fragmentów o określonym charakterze, takich jak:

  • rozstrzygnięcia,
  • roszczenia i zarzuty,
  • argumentacja prawna oraz
  • fakty.

Dostępna jest obecnie w wyrokach sądów rejonowych, okręgowych i apelacyjnych z obszaru prawa cywilnego i prawa pracy. Dzięki temu można szybciej wyodrębnić najważniejsze elementy orzeczenia i skrócić czas na zapoznanie się z jego treścią.

Jak znaleźć orzeczenia z autoTEZĄ lub Analizą treści?

Na listach wynikowych z orzecznictwem, a także na listach orzeczeń dostępnych przy aktach prawnych i z poziomu ich jednostek redakcyjnych, orzeczenia posiadające nowe funkcje Beta zostały oznaczone specjalną etykietą.

Orzeczenia z tezami i orzeczenia z autoTEZAMI są wspólnie sortowane wg daty orzeczenia i znajdują się wyżej na liście wynikowej niż orzeczenia bez tez lub autoTEZ.

Personalizacja ustawień funkcji Beta

Funkcje Beta zostały domyślnie włączyone wszystkim Użytkownikom LEX Kompas Orzeczniczy, ale w każdej chwili można je wyłączyć. Wystarczy, w Ustawieniach orzeczeń dostępnych w prawym górnym rogu ekranu, odznaczyć opcje "pokazuj zakładkę Analiza treści" lub "pokazuj autoTEZĘ" - zależnie od swoich preferencji.

Zależy nam na opinii Użytkowników

Za kilka dni przy funkcjach Beta pojawią dwie krótkie webankiety. Umożliwią one ocenę nowych rozwiązań i udogodnień wprowadzanych w LEXie.

Warto więc zapoznać się z nowymi funkcjami BETA w LEX Kompas Orzeczniczy.

Jak sztuczna inteligencja może usprawnić pracę z orzeczeniami w LEX?
Katarzyna Irytowska

Senior Technology Project and Program Manager
Research Platform Management

Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?
Znajdź rozwiązanie dla siebie.

Zamów prezentacje produktów LEX, dzięki której poznasz pełne możliwości serwisu oraz uzyskasz informacje o pakietach spełniających Twoje potrzeby.