Zapewnienie kadr medycznych w czasie epidemii
Uproszczenie zasad powrotu do zawodu personelowi medycznemu, ułatwienia w zatrudnianiu lekarzy, pielęgniarek czy ratowników medycznych, którzy zdobyli kwalifikacje poza UE czy rozwiązania gwarantujące wypłaty dodatków dla personelu - to główne zmiany jakie wprowadziła ustawa o zapewnieniu kadr medycznych w czasie epidemii. Na czym one polegają dowiesz się z naszych publikacji!
Co zmienia ustawa o zapewnieniu kadr medycznych w czasie epidemii?
Komentarz stanowi kompleksowe omówienie najważniejszych zmian z punktu widzenia placówek medycznych oraz personelu medycznego, jakie zakłada ustawa z 27.11.2020 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zapewnienia w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii kadr medycznych. W ramach publikacji autorka przybliża m.in.
- na czym polega możliwość szybszego powrotu do pracy po okresie bezczynności zawodowej oraz pod jakimi warunkami osoba taka może świadczyć pracę,
- w jaki sposób uproszczono nabycie uprawnień do wykonywania zawodu medycznego przez osoby, które kwalifikacje nabyły poza UE (ratownicy medyczni, pielęgniarki, położne)
- w jaki sposób zmodyfikowano zakres informacji, które należy przekazywać do Systemu Ewidencji Zasobów Ochrony Zdrowia
- na czym polegają obszerne zmiany w przepisach o Państwowym Ratownictwie Medycznym
- jakie uprawnienia nadano lekarzom dentystom,
- jakie inne zmiany wprowadziła ustawa (zarówno o charakterze stałym jak i obowiązujące w czasie epidemii)
ZAPOZNAJ SIĘ Z FRAGMENTEM KOMENTARZA DOSTĘPNYM TUTAJ
Dodatki dla personelu medycznego w świetle ustawy o zapewnieniu kadr w czasie epidemii
Wspomniana ustawa nie tylko ułatwia wejście na rynek kadrom medycznym spoza UE czy powrót do pracy personelowi medycznego, ale również wprowadza mechanizmy związane z wypłatą wynagrodzeń personelowi medycznemu, który do tej pory objęty był specjalnymi dodatkami. Dzięki komentarzowi dowiesz się więc m.in.
- jakie rozwiązania gwarantujące wypłaty dodatków dla pielęgniarek, położnych, ratowników medycznych i pielęgniarek systemu do lipca 2021 r. wprowadziła ustawa
- w jaki sposób zapewniono finansowanie w ramach umów z NFZ kosztów wzrostu wynagrodzeń lekarzy i lekarzy dentystów posiadających specjalizację
- jakie obowiązki związane z ustaleniem wysokości wynagrodzenia pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych nałożono na podmioty zatrudniające z początkiem lipca?
- jakie zmiany w ustawie o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych wejdą w życie w 2022 r.
ZAPOZNAJ SIĘ Z FRAGMENTEM KOMENTARZA DOSTĘPNYM TUTAJ
Zasady zatrudniania w placówce medycznej lekarzy spoza UE
Chcąc przybliżyć przepisy dotyczące zatrudniania lekarzy z państw nienależących do UE oraz ostatnie zmiany jakie w tym zakresie wprowadziła ustawa o zapewnieniu kadr medycznych w czasie epidemii zachęcamy do zapoznania się z zaktualizowanym komentarzem praktycznym. W jego ramach odpowiadamy na takie pytania jak:
- jakie wymagania musi spełnić lekarz, aby otrzymać prawo do wykonywania zawodu w Polsce
- jakie ułatwienia w tym zakresie wprowadzono (m.in. rezygnacja z wymogu posiadania prawa pobytu)
- jakie wygląda procedura wyrażenia zgody na wykonywanie zawodu lekarza oraz lekarza dentysty przez Ministra Zdrowia
ZAPOZNAJ SIĘ Z FRAGMENTEM KOMENTARZA DOSTĘPNYM TUTAJ

Product manager ochrona zdrowia