Wolters Kluwer Sklep Online

Jesteś już użytkownikiem programów LEX?

Dyrektywa DAC7: Nowe obowiązki dla operatorów platform cyfrowych od 1 lipca 2024 r.

02 sierpnia 2024

1 lipca 2024 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami, która zaimplementowała do polskiego porządku prawnego tzw. dyrektywę DAC7, czyli przepisy dotyczące raportowania handlu przez Internet. Ustawa nakłada na operatorów platform cyfrowych obowiązek gromadzenia i przekazywania administracji podatkowej informacji o sprzedawcach, którzy dokonali transakcji za pośrednictwem tych platform. Wprowadzenie tych przepisów oznacza, że operatorzy muszą zbierać, weryfikować i raportować szczegółowe informacje o swoich użytkownikach.

Nowe obowiązki sprawozdawcze dla operatorów platform cyfrowych

Dyrektywa Rady (UE) 2021/514 z dnia 22 marca 2021 r. zmieniająca dyrektywę 2011/16/UE w sprawie współpracy administracyjnej w dziedzinie opodatkowania, czyli tzw. dyrektywa DAC7 nakłada nowe obowiązki sprawozdawcze na operatorów platform cyfrowych, którzy oferują za pośrednictwem swoich platform towary i usługi.

Raportowaniem będą objęci operatorzy platform, którzy udostępniają je sprzedawcom, umożliwiając tym samym:

  • sprzedaż towarów,
  • świadczenie usług osobiście,
  • udostępnianie środków transportu lub
  • udostępnienie nieruchomości, udziałów w nieruchomościach lub ich części.

Dla celów ustalenia nowych obowiązków platformę należy rozumieć jako oprogramowanie, w tym stronę internetową lub jej część, oraz aplikacje (w tym aplikacje mobilne), które umożliwiają transakcje sprzedaży między sprzedawcami a użytkownikami.

Obowiązki sprawozdawcze będą polegały na przekazywaniu Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej zbiorczej informacji na temat sprzedawcy lub sprzedawców, zawierających transakcje za pomocą platformy. Taka informacja za okres sprawozdawczy będzie przekazywana elektronicznie na podstawie wzoru dokumentu zamieszczonego w Biuletynie Informacji Publicznej.

Raportowanie nie będzie obejmować sprzedawców, którzy w okresie sprawozdawczym (12 miesięcy kalendarzowych) dokonali mniej niż 30 transakcji sprzedaży towarów, a łączne wynagrodzenie wypłacone lub uznane w tym okresie nie przekroczyło 2000 euro.

Terminy na dopełnienie poszczególnych obowiązków przez operatorów platform cyfrowych

Warto przypomnieć, że państwa członkowskie Unii Europejskiej miały obowiązek wdrożenia dyrektywy DAC7 do wewnętrznego porządku prawnego do 31 grudnia 2022 r., tak aby możliwe było stosowanie przepisów dyrektywy DAC7 od 1 stycznia 2023 r.

Przepisy polskiej ustawy implementującej dyrektywę DAC7 weszły w życie 1 lipca 2024 r., ale raportowanie obejmie dane o użytkownikach platform za okres od 1 stycznia 2023 r. Ustawa zakłada, że operatorzy platform internetowych będą musieli:

  • wprowadzić procedury należytej staranności do 31 grudnia 2024 r.,
  • dopełnić obowiązków sprawozdawczych do 31 stycznia 2025 r.

Za nieprzestrzeganie nowych obowiązków ustawodawca przewidział możliwość nałożenia kar pieniężnych w wysokości nawet do 1 000 000 zł.

Należy zauważyć, że ustawa implementująca dyrektywę DAC7 nie zmienia dotychczasowych zasad opodatkowania ani nie wprowadza nowych podatków dla handlujących w Internecie, zasili jednak organy podatkowe określonymi danymi dotyczącymi sprzedaży internetowej. Kontrolujący mogą natomiast wykorzystywać te dane do sprawniejszego typowania podatników do weryfikacji.

Chcesz uzyskać więcej informacji? Wypróbuj bezpłatny dostęp testowy LEX Księgowość i przekonaj się, jak szybko i wygodnie możesz znaleźć to, czego potrzebujesz.

Falsus procurator, czyli co zrobić, gdy pełnomocnik przekroczy zakres umocowania?

Tomasz Kręski

Product Manager

Księgowość i Podatki

Czytaj więcej w dostępie testowym
Polecamy między innymi:
Masz dostęp do LEX-a? Zaloguj się
Nie masz dostępu do LEX-a? Zamów dostęp testowy