Wolters Kluwer Sklep Online

Jesteś już użytkownikiem programów LEX?

Praca dyplomowa tuż tuż? Nie popełnij tych błędów!

13 grudnia 2023

Przed tobą najważniejszy dzień w trakcie studiów: obrona pracy dyplomowej. Problem w tym, że aby ją obronić, najpierw trzeba ją napisać. Nieważne czy dopiero rozglądasz się za odpowiednim tematem czy też masz za sobą pierwszy rozdział: dowiedz się jak uniknąć najczęstszych pomyłek!

Poprawne pisanie tekstów naukowych jest nie tylko niezwykle przydatne w zawodzie prawnika, ale również w późniejszej karierze. Stworzenie pracy magisterskiej stanowi sprawdzian Twoich umiejętności: nie tylko pod kątem merytorycznym, ale także technicznym i edytorskim. Chcesz dowiedzieć się jak pozytywnie zaskoczyć promotora i nie stresować się każdym seminarium?

 

Nieodpowiedni temat pracy

Cały cykl zadaniowy pisania pracy magisterskiej można przedstawić w kilku punktach. Najpierw jest to planowanie i organizowanie własnego czasu, czyli "w końcu będę musiał to napisać". Później przechodzimy do "zanim zacznę robić coś innego, muszę zacząć pisać", czyli priorytetowanie zadania. Kiedy już skupimy się tylko na pracy magisterskiej, przychodzi robienie notatek i zbieranie pomysłów, co jest jeszcze dość chaotycznym, ale już planem. Z notatek i możliwości wyłaniamy następnie główne punkty pracy. A potem zostaje nam już dobór odpowiednich materiałów.

Przemyślenie i wybór odpowiadającego piszącemu tematu jest kluczowe. Warto poświęcić temu zagadnieniu czas. Workflow wybrania tematu pracy magisterskiej można zatem ująć w taki sposób:

 1. Planowanie i organizacja pracy
 2. Nadanie projektowi „praca magisterska” priorytetu
 3. Burza mózgów
 4. Główne punkty warto rozważyć jako temat pracy
 5. Lektura najnowszej doktryny i orzecznictwa z zakresu potencjalnego tematu
 6. Płynność tematu i badań w zależności od postępów w pisaniu

Wszystko to sprowadza się do płynności tworzenia pracy magisterskiej czy też wykonywania i opisywania badań. Największym błędem, który można popełnić już na wstępie jest wybranie tematu, z którym nie czujesz się dobrze. Czy dana kwestia jest dla Ciebie interesująca? Czy masz już podstawy merytoryczne? A może dogłębne opracowanie danego tematu pomoże Ci w przyszłej karierze?

 

Mało wiarygodne źródła

W dobie bombardujących zewsząd informacji, warto poświęcić czas na zweryfikowanie dostępnych źródeł informacji. Wybierz pewne źródła i materiały! Czynniki decydujące i wyróżniające wiarygodne źródło wiedzy to:

 • autor publikacji (cenione w temacie nazwisko podnosi wagę wiarygodności)
 • źródło (czy pochodzi z publikacji naukowej czy jest to parafraza?)
 • cel publikacji aktu prawnego (ogłoszenie wymagane prawem, tekst jednolity, tekst skonsolidowany, inne)
 • cel publikacji doktryny (publicystyka vs. nauka i analiza prawnicza)
 • źródła wiarygodne w ocenie odbiorców tekstu

 

Brak wyboru strategii retorycznej

Istotnym elementem pracy magisterskiej jest jej spójność. Pomaga ona nie tylko odbiorcy, a samemu piszącemu. Jeżeli od początku plan pracy będzie zawierał kolejność argumentów i wniosków, będzie łatwiej trzymać się przyjętej konwencji, co przełoży się również na poukładany, niechaotyczny tekst.

Przed rozpoczęciem pisania należy zatem wziąć pod uwagę takie czynniki jak: treść, preferencje autora, charakterystyka odbiorców, cel piszącego i czytającego, a także usytuowanie w określonym miejscu i czasie.

Strategie retoryczne możemy podzielić dwojako:

Rozumowanie indukcyjne: przedstawienie reprezentatywnych przypadków lub faktów, a następnie wyciągnięcie z nich uogólnienia lub wnioski. Niezbędna jest wystarczająca ilość wiarygodnych dowodów.

Rozumowanie dedukcyjne: analiza rozpoczyna się od uogólnienia, a następnie stosuje się to uogólnienie do konkretnych przypadków. Uogólnienie, które przyjmuje się w ramach założeń musi opierać się na wystarczającej ilości wiarygodnych dowodów.

 

Pomoc przy pisaniu pracy magisterskiej

Stworzenie pracy magisterskiej to wyzwanie mające zwieńczyć spędzone na uczelni lata. Ułatw sobie pracę z LEX Script, który stanowi nie tylko bogatą bazę prawa, ale także czasopism online oraz książek w PDF! Dodatkowo automatyczne cytowanie z numerem strony skróci czas formatowania przypisów (i ograniczy możliwe błędy).

Poznaj możliwości LEX Script i #zdajtozLEX !

 

Podział majątku wspólnego małżonków

Małgorzata Milewicz-Stobińska

Product Manager LEXOTEKA

 

 

Czytaj więcej w dostępie testowym
Polecamy między innymi:
Masz dostęp do LEX-a? Zaloguj się
Nie masz dostępu do LEX-a? Zamów dostęp testowy