Jak prawidłowo ustalić długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę?
Umowę o pracę można rozwiązać na kilka sposobów. Jednym z nich jest wypowiedzenie umowy o pracę. Po złożeniu oświadczenia o wypowiedzeniu przez pracodawcę lub pracownika stosunek pracy rozwiązuje się wraz z upływem okresu wypowiedzenia. Planując zakończenie umowy w tym trybie należy więc wziąć pod uwagę zasady ustalania okresu wypowiedzenia i złożyć oświadczenie o wypowiedzeniu w odpowiednim momencie. W przeciwnym razie stosunek pracy może ustać później niż zakładaliśmy. Kiedy więc wypowiedzieć umowę o pracę?
Okres wypowiedzenia zależy od rodzaju umowy o pracę
Okres wypowiedzenia jest różny dla różnych rodzajów umowy o pracę.
Okres wypowiedzenia umowy na okres próbny wynosi:
- 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni;
- 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie;
- 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.
Okres wypowiedzenia umowy na czas określony oraz umowy na czas nieokreślony wynosi:
- 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;
- 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;
- 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.
Okres wypowiedzenia zależy od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy
Jak widać, okres wypowiedzenia zależy od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy.
Co ważne, przy ustalaniu okresu wypowiedzenia zlicza się cały okres zatrudnienia u danego pracodawcy, o czym stronom stosunku pracy (szczególnie pracownikom) zdarza się zapominać. Należy więc wziąć pod uwagę wszystkie okresy zatrudnienia u danego pracodawcy – niezależnie od rodzaju umowy o pracę oraz ewentualnych przerw w zatrudnieniu.
Zobacz również:
Czy poprzednie zatrudnienie należy uwzględnić ustalając długość okresu wypowiedzenia?
Uwaga! Do okresu zatrudnienia wlicza się również okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, jeżeli zmiana pracodawcy nastąpiła w ramach przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę.
Sposób liczenia okresu wypowiedzenia
Kolejna rzecz, o której należy pamiętać, to sposób liczenia okresu wypowiedzenia: okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący tydzień lub miesiąc albo ich wielokrotność kończy się odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca. To znaczy, że tygodniowy lub 2-tygodniowy okres wypowiedzenia kończy się zawsze w sobotę, niezależnie od tego w jakim dniu tygodnia oświadczenie o wypowiedzeniu zostało złożone. Złożenie oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę we wtorek może więc wydłużyć okres wypowiedzenia prawie o tydzień. Podobnie w przypadku miesięcznego lub 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia - jeśli wypowiedzenie zostanie złożone np. w połowie miesiąca, okres wypowiedzenia wydłuży się o pół miesiąca.
Zobacz również:
Z jaką datą pracownik powinien złożyć wypowiedzenie, żeby umowa o pracę zakończyła się 31 lipca?
Kiedy jeszcze okres wypowiedzenia może się wydłużyć?
Co jeszcze może wpłynąć na wydłużenie okresu wypowiedzenia? Upływ czasu zatrudnienia...
O co dokładnie chodzi? Do okresu zatrudnienia, który decyduje o długości okresu wypowiedzenia, wlicza się również sam okres wypowiedzenia.
Zobacz również:
Czy do stażu pracy pracownika wlicza się okres wypowiedzenia?
Okres wypowiedzenia można skrócić
Czasem receptą na długi okres wypowiedzenia jest jego skrócenie. Strony mogą po dokonaniu wypowiedzenia umowy o pracę przez jedną z nich ustalić wcześniejszy termin rozwiązania umowy; ustalenie takie nie zmienia trybu rozwiązania umowy o pracę.
Skrócić okres wypowiedzenia można także w przypadku upadłości lub likwidacji pracodawcy. Jeżeli wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub umowy o pracę zawartej na czas określony następuje z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników, pracodawca może, w celu wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę, skrócić okres trzymiesięcznego wypowiedzenia, najwyżej jednak do 1 miesiąca. W takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia.
O okresie wypowiedzenia należy poinformować w informacji o warunkach zatrudnienia
Okres wypowiedzenia ważny jest z jeszcze jednego powodu. Pracodawca musi poinformować nowo przyjmowanego pracownika w postaci papierowej lub elektronicznej nie później niż w terminie 7 dni od dnia dopuszczenia pracownika do pracy m.in. o obowiązujących zasadach rozwiązania stosunku pracy, w tym o wymogach formalnych, długości okresów wypowiedzenia oraz terminie odwołania się do sądu pracy lub, jeżeli nie jest możliwe określenie długości okresów wypowiedzenia w dacie przekazywania pracownikowi tej informacji, sposobie ustalania takich okresów wypowiedzenia. Poinformowanie to może nastąpić przez wskazanie odpowiednich przepisów prawa pracy.
Zobacz również:
Wzór dokumentu: Informacja o warunkach zatrudnienia
Jak powinna wyglądać informacja o warunkach zatrudnienia ponownie przyjętego do pracy?