Wyższy odpis na ZFŚS
W dniu 7 lipca Sejm przyjął ustawę, która podwyższa od 1 lipca 2023 r. wysokość odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych.
Kto tworzy ZFŚS?
Co do zasady, ZFŚS tworzą pracodawcy:
- zatrudniający co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty,
- zatrudniający co najmniej 20 i mniej niż 50 pracowników - na wniosek zakładowej organizacji związkowej,
- a obligatoryjnie bez względu na liczbę zatrudnianych pracowników - pracodawcy prowadzący działalność w formie jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych.
Odpis na ZFŚS od 1 lipca 2023 r.
Pracodawcy tworzący ZFŚS są obowiązani do przekazania na rachunek Funduszu równowartości dokonanych odpisów i zwiększeń na dany rok kalendarzowy w terminie do 30 września (z tym, że 75% odpisów musieli odprowadzić w terminie do 31 maja tego roku).
Ustawa przyjęta przez Sejm 7 lipca stanowi, że odpis na ZFŚS w dotychczasowej wysokości (ustalony na podstawie przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w drugim półroczu 2019 r., tj. 4434,58 zł) pracodawcy będą odprowadzać za okres do 30 czerwca 2023 r.
Natomiast od 1 lipca 2023 r. odpis na ZFŚS będzie ustalany na podstawie przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w drugim półroczu 2021 r. - czyli będzie liczony od kwoty 5104,90 zł.
Zgodnie z ustawą zmieniającą, pracodawcy będą zobowiązani do odprowadzenia odpisów do 30 września z uwzględnieniem podwyższenia odpisu od 1 lipca br.
Sprawdź ile dokładnie wyniosą odpisy na poszczególne grupy pracowników: Wzrośnie odpis na ZFŚS
Ustawa podwyższająca odpis na ZFŚS od 1 lipca weszła w życie 11 sierpnia 2023 r.
Izabela Baranowska
Senior Product Manager Kadry i HR