Wolters Kluwer Sklep Online

Jesteś już użytkownikiem programów LEX?

Praca dyplomowa - czy wiesz o niej wszystko?

27 kwietnia 2021

Praca licencjacka czy magisterska stanowi ukoronowanie lat ciężkiej pracy każdego studenta. Niestety często okazuje się, że jej napisanie jest trudniejszym zadaniem niż niejedna semestralna sesja. Sprawdź, czy wiesz wszystko o tym, jak stworzyć doskonałą pracę dyplomową.

Temat, promotor i wola walki - obecne! Nie ma więc na co czekać, trzeba zacząć tworzyć. Nagle jednak pojawiają się wątpliwości, które mogą znacznie utrudnić to zadanie. Dowiedz się, jak przejść przez cały proces pisania pracy dyplomowej możliwie szybko i bezboleśnie.

Struktura pracy

Początek, rozwinięcie, zakończenie - klasyczny podział pracy pisemnej i tu znajdzie zastosowanie, dlatego warto mieć go w pamięci. Jakie specyficzne elementy powinny znaleźć się w każdej z tych części?

  1. Początek

Przede wszystkim pamiętaj o oświadczeniu, które najpewniej znajdziesz na stronie swojej uczelni. Zwykle wymaga się, by znajdowało się ono w określonym miejscu, co również należy sprawdzić. Później wystarczy stworzyć stronę tytułową, spis treści i wstęp.

Wstęp wymaga głębszego zastanowienia i często radzi się, by zająć się nim już po napisaniu całości pracy. Dzięki temu będzie zwarty i nie zawrzemy w nim nic, czym nie zajęliśmy się w części merytorycznej.

Najistotniejszym krokiem jest jednak postawienie tezy. To właśnie ona będzie siłą napędową każdego rozdziału, dlatego ważne jest, by sformułować ją w sposób prawidłowy. Nie wahaj się poprosić swojego promotora o pomoc! Może to oszczędzić wielu późniejszych problemów.

  1. Rozwinięcie

Zastanów się nad tym, co chciałbyś zawrzeć w kolejnych rozdziałach. Stwórz plan, który będzie odnosił się do tezy oraz prowadził do osiągnięcia wniosków. Struktura kolejnych części merytorycznych powinna być naturalna: nieoderwane od siebie rozdziały, naturalnie przechodzące jeden w drugi to coś, do czego powinieneś dążyć. Jeśli wahasz się lub nie jesteś pewny swojego pomysłu to również w tym momencie promotor jest osobą, do której powinieneś się zwrócić.

  1. Konkluzja

Wnioski i podsumowanie całości pracy to coś, na co każdy piszący czeka z utęsknieniem. Przy dotarciu do mety pamiętaj o postawionej przez siebie tezie! Po tym czeka cię już tylko sporządzenie bibliografii i ewentualne załączniki.

Edycja i redagowanie pracy dyplomowej

Masz tezę i plan pracy? Doskonale. Kolejne wyzwanie stanowić będzie prawidłowa edycja, bez której żadna praca dyplomowa się nie obędzie.

Wymogi edytorskie dla pracy dyplomowej, w tym: struktura, długość, czcionka i marginesy

Korzystaj ze sprawdzonych źródeł

W dobie Internetu nie trzeba martwić się zamkniętymi w czasie pandemii bibliotekami. Istotne jest jednak korzystanie z odpowiednich źródeł. Znajomość odpowiednich dla studentów baz danych oraz umiejętność korzystania z nich będzie nieodzowną pomocą podczas pisania pracy.

Jeśli jesteś ciekawy w jaki sposób najefektywniej korzystać z e-zasobów, sprawdź dostępne w LEXOTECE szkolenie.

Wciąż masz wątpliwości?

Jak uniknąć popełniania najczęstszych błędów? W jaki sposób współpracować z promotorem? Jakie są zasady prawidłowego stosowania cytatów, tworzenia skrótów i przypisów, bibliografii naukowej, tworzenia odesłań, zamieszczania i opisywania wykresów, ilustracji oraz aneksów?

Na te i wiele innych pytań odpowie dr Paweł Czarnecki (Uniwersytet Jagielloński) już 30 kwietnia o godzinie 14 w trakcie bezpłatnego szkolenia online omawiającego przygotowanie Pracy dyplomowej krok po kroku. Zapisz się na webinar i dowiedz się wszystkiego, czego potrzebujesz do stworzenia perfekcyjnej pracy licencjackiej i magisterskiej!

Nowe zasady obsadzania stanowiska dyrektora szkoły w okresie epidemii
Małgorzata Milewicz

product manager LEXOTEKA

Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?
Znajdź rozwiązanie dla siebie.

Zamów prezentacje produktów LEX, dzięki której poznasz pełne możliwości serwisu oraz uzyskasz informacje o pakietach spełniających Twoje potrzeby.