Jak przeciwdziałać mobbingowi w miejscu pracy?
Pracodawca ma obowiązek przeciwdziałania mobbingowi. Należy przez to rozumieć nie tylko reagowanie na występowanie takich zachowań, ale również obowiązek podjęcia działań mających na celu niedopuszczenie do ich występowania.
Zgodnie z art. 94^3 § 1 kodeksu pracy, pracodawca ponosi pełną odpowiedzialność za mobbing w zakładzie pracy, niezależnie od tego, kto i w jakim stopniu jest zaangażowany w takie działania. Odpowiedzialność ta istnieje zarówno w przypadku jego winy, jak i zaniedbania ustawowego obowiązku przeciwdziałania mobbingowi.
Ciężar dowodu spoczywa na pracowniku co do faktów dotyczących wystąpienia zjawiska mobbingu. Natomiast pracodawca dla uwolnienia się od odpowiedzialności powinien udowodnić, że fakty te nie istnieją, nie stanowią mobbingu, wynikają z siły wyższej lub wyłącznej winy pracownika. Jeśli sprawcą działań nie był pracodawca może także wykazać, że podjął realne działania mające na celu zapobiegnięciu zjawiska mobbingu.
Czym jest mobbing?
Mobbing to działanie lub zachowanie dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko niemu, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu. Takie zachowania prowadzą do zaniżonej oceny przydatności zawodowej oraz powodują poniżenie, ośmieszenie, izolację czy też wyeliminowanie z zespołu pracowników.
Zobacz więcej w komentarzu praktycznym: Mobbing
Procedura antymobbingowa
Najczęściej stosowaną metodą przeciwdziałania mobbingowi w miejscu pracy jest ustanowienie procedury antymobbingowej. Procedura ta jest podstawowym i skutecznym środkiem profilaktyki oraz przeciwdziałania mobbingowi. Dokument może zostać przygotowany odgórnie, jednak zaleca się przeprowadzenie konsultacji w tym zakresie. Procedura powinna być sformułowana w sposób jasny i zrozumiały dla pracowników, a także przewidywać przygotowanie odpowiednich wzorów dokumentów niezbędnych do zgłaszania ewentualnych naruszeń.
Zobacz, jak ustanowić procedurę antymobbingową w zakładzie pracy: Procedura antymobbingowa krok po kroku
Komisja antymobbingowa
Komisja antymobbingowa jest kolegialnym organem powołanym w celu realizacji obowiązku przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi w miejscu pracy. Warto zauważyć, że przepisy nie przewidują obowiązku jej powołania ani nie określają sposobów realizacji obowiązku przeciwdziałania mobbingowi. W związku z tym kwestia ta zależy od decyzji pracodawcy. W celu powołania komisji pracodawca powinien stworzyć wewnętrzny dokument powołania komisji antymobbingowej, w którym określi m.in. definicję komisji, liczbę członków oraz jej kompetencje. Do obowiązków komisji może należeć np.:
- przyjmowanie zgłoszeń,
- prowadzenie postępowania w celu badania okoliczności zgłaszanych zdarzeń,
- analiza i ocena zdarzeń,
- sporządzenie zaleceń dla pracodawcy oraz sankcji wobec sprawców.
Zobacz: Czy komisja antymobbingowa może przesłuchać jedynego członka zarządu spółki?
Chcesz uzyskać więcej informacji? Wypróbuj bezpłatny dostęp testowy LEX Kadry i przekonaj się, jak szybko i wygodnie możesz znaleźć to, czego potrzebujesz. |
Wiktoria Malesa
Młodsza Redaktor
Dział Zarządzania Produktami