Wolters Kluwer Sklep Online

Jesteś już użytkownikiem programów LEX?

Za święto przypadające w sobotę należy się dzień wolny od pracy

08 grudnia 2023

W 2024 roku 6 stycznia -Święto Trzech Króli- wypada w sobotę. To dobra informacja dla pracowników, którzy pracują od poniedziałku do piątku. Oznacza to dla nich dodatkowy dzień wolny od pracy. Pracodawca ma bowiem obowiązek udzielić dodatkowego dnia wolnego od pracy za święto, które przypada w innym dniu niż niedziela.

Co dokładnie mówi Kodeks pracy?

Zgodnie z art. 130 § 2 Kodeksu pracy, każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Chodzi o tzw. święta państwowe, czyli święta wymienione w art. 1 pkt 1 ustawy o dniach wolnych od pracy.

W styczniu 2024 r. występują dwa takie święta:

  • 1 stycznia - Nowy Rok - w 2024 r. wypada w poniedziałek,
  • 6 stycznia - Święto Trzech Króli - w 2024 r. wypada w sobotę.

Pracownicy pracujący od poniedziałku do piątku mają więc dzień wolny w poniedziałek 1 stycznia z tytułu Nowego Roku. Co jednak ze świętem 6 stycznia, które wypada w sobotę, czyli w dniu harmonogramowo wolnym od pracy? Pracodawca musi z tego tytułu obniżyć pracownikom wymiar czasu pracy o 8 godzin, a więc udzielić innego dnia wolnego.

Kiedy udzielić dnia wolnego za święto przypadające w sobotę?

Sytuacja jest prosta, gdy święto państwowe wypada w dniu, który zgodnie z harmonogramem jest dla pracownika dniem pracującym. Wówczas ten właśnie dzień jest dniem wolnym z tytułu tego święta - tak jak w przypadku 1 stycznia 2024 r. - Nowy Rok- poniedziałek jest dniem wolnym.

Inaczej jest gdy święto przypada w dniu harmonogramowo wolnym od pracy, czyli dla pracownika pracującego od poniedziałku do piątku - w sobotę, tak jak 6 stycznia 2024 r. - Święto Trzech Króli. Ile czasu ma pracodawca na to, aby udzielić dnia wolnego od pracy za święto wypadające w takim dniu? Odpowiedzi udziela art. 130 § 2 Kodeksu pracy, który wskazuje na okres rozliczeniowy - pracodawca ma obowiązek udzielić dnia wolnego od pracy w danym okresie rozliczeniowym.

Jeżeli na przykład u danego pracodawcy obowiązuje jednomiesięczny okres rozliczeniowy - taki pracodawca dnia wolnego za 6 stycznia powinien udzielić jeszcze w styczniu. Jeżeli obowiązuje np. trzymiesięczny okres rozliczeniowy od stycznia do marca - pracodawca powinien udzielić dnia wolnego w tym właśnie okresie.

Zobacz w LEX Kadry:

Wymiar czasu pracy w poszczególnych miesiącach 2024 r.

 

Podział majątku wspólnego małżonków

Izabela Baranowska

Senior Product Manager

Działu Kadry i HR

Czytaj więcej w dostępie testowym
Polecamy między innymi:
Masz dostęp do LEX-a? Zaloguj się
Nie masz dostępu do LEX-a? Zamów dostęp testowy