Wolters Kluwer Sklep Online

Jesteś już użytkownikiem programów LEX?

Zmiany w elektronicznym postępowaniu upominawczym po reformie k.p.c.

25 lipca 2024

W dniu 7 lutego 2020 r. weszły w życie zmiany w przepisach regulujących elektroniczne postępowanie upominawcze wynikające z reformy k.p.c., która w zasadniczej części weszła w życie w listopadzie 2019 r. Nowelizacje okazały się na tyle daleko idące, że wpłynęły na przebieg całego postępowania. Nie oznaczało to jednak końca zmian. Kolejne nowelizacje k.p.c., w tym z 2021 i 2024 r. również nie ominęły przedmiotowego postępowania. Warto zaś pamiętać, że do sądu właściwego do rozpoznawania spraw w elektronicznym postępowaniu upominawczym, czyli Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w Lublinie, wpływa ponad 2 mln spraw rocznie.

Elektroniczne postępowanie upominawcze (EPU) służy dochodzeniu roszczeń pieniężnych, niezależnie od wartości przedmiotu sporu. Jedną z charakterystycznych cech elektronicznego postępowania upominawczego jest, że wszelkie czynności podejmowane przez sąd, referendarza i przewodniczącego utrwalane są wyłącznie w systemie teleinformatycznym.

Wniesienie pozwu

Jak wskazuje Paweł Wiśniewski w procedurze: "Wszczęcie postępowania w elektronicznym postępowaniu upominawczym", złożenie pozwu w elektronicznym postępowaniu upominawczym wymaga założenia konta w systemie teleinformatycznym przeznaczonym do prowadzenia tego postępowania i posłużenia się jednym z trzech rodzajów podpisu elektronicznego:

  • kwalifikowanym podpisem elektronicznym,
  • podpisem zaufanym albo
  • podpisem osobistym.

Wniesienie pozwu dokonuje się kolejno przez:

  • uwierzytelnienie użytkownika;
  • wprowadzenie treści pisma,
  • dołączenie załączników (o ile są one wnoszone),
  • opatrzenie pisma podpisem elektronicznym oraz;
  • uiszczenie opłaty sądowej za pomocą udostępnianego przez system teleinformatyczny mechanizmu zapewniającego identyfikację wnoszącego opłatę.

Skorzystanie z możliwości dochodzenia roszczeń na podstawie przepisów elektronicznego postępowania upominawczego uzależnione jest wyłącznie od decyzji powoda, a jego wola przejawia się złożeniu pozwu w opisany powyżej sposób.

Negatywne przesłanki do wydania nakazu zapłaty

Sąd nie wyda nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym, jeśli według treści pozwu: 

  • roszczenie jest oczywiście bezzasadne;
  • twierdzenia co do faktów budzą wątpliwość;
  • zaspokojenie roszczenia zależy od świadczenia wzajemnego.

Nakaz zapłaty nie może być wydany także, jeżeli:

  • powód dochodzi roszczenia innego niż pieniężne, albo
  • doręczenie pozwanemu nakazu miałoby nastąpić poza granicami kraju.

Paweł Wiśniewski przypomina, że w elektronicznym postępowaniu upominawczym wydanie nakazu zapłaty jest dopuszczalne tylko w razie dochodzenia roszczeń, które stały się wymagalne w okresie trzech lat przed dniem wniesienia pozwu.

Badając, czy istnieją przeszkody do wydania nakazu zapłaty w elektronicznym postępowaniu upominawczym, sąd opiera się jedynie na twierdzeniach stanowiących uzasadnienie pozwu.

Warto też przypomnieć, że w przypadku braku podstaw do wydania nakazu zapłaty sąd umarza postępowanie, przy czym nie dotyczy to całego postępowania sądowego, ale jedynie EPU. Jeżeli powód w terminie 3 miesięcy od dnia wydania postanowienia o umorzeniu EPU wniesie pozew przeciwko pozwanemu o to samo roszczenie w postępowaniu innym niż EPU ze skutkami określonymi w art. 505(37) k.p.c., to postępowanie będzie mogło być kontynuowane. W efekcie, powód, pomimo umorzenia postępowania, będzie mógł z sukcesem rozstrzygnąć sprawę co do istoty.

Pamiętać również należy, że w przypadku wniesienia sprzeciwu sąd umarza postępowanie w zakresie, w którym nakaz zapłaty utracił moc.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat samych procedur, zobacz krótki film opisujący tę kategorię dokumentów.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat zmian w postępowaniach odrębnych? Zapraszamy do pobrania nagrania webinaru „Postępowania odrębne w KPC- uproszczone, nakazowe, upominawcze i EPU”. Mamy nadzieję, że szkolenie będzie cennym źródłem wiedzy, które pomoże zrozumieć nowe przepisy i ich zastosowanie. Pobierzesz je tutaj.

Zmiany w elektronicznym postępowaniu upominawczym po reformie k.p.c.

Zmiany w elektronicznym postępowaniu upominawczym po reformie k.p.c.
Wojciech Kowalski

Senior Product Manager