Jesteś już użytkownikiem programów LEX?

Co nowego

Kategoria: prawo europejskie

 • Prawo zamówień publicznych a prawo UE Prawo zamówień publicznych a prawo UE

  Prawo zamówień publicznych a prawo UE

  Zapraszam do zapoznania się z lipcowym numerem Europejskiego Przeglądu Sądowego, który poświęcony jest obowiązującej od 1 stycznia 2021 r. ustawie - Prawo zamówień publicznych i jej praktycznym relacjom z prawodawstwem Unii Europejskiej, a zwłaszcza z unijnymi dyrektywami dotyczącymi tej tematyki.
  05-08-2021
  Więcej 
 • VAT: trzy najważniejsze ostatnie wyroki TSUE VAT: trzy najważniejsze ostatnie wyroki TSUE

  VAT: trzy najważniejsze ostatnie wyroki TSUE

  Wśród ostatnich decyzji Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczących podatku VAT trzy orzeczenia zasługują na szczególną uwagę polskich podatników. Dwa z nich były rozstrzygnięciami w sprawach zagranicznych. Trzecie było odpowiedzią na zapytanie prejudycjalne polskiego sądu.
  04-08-2021
  Więcej 
 • Najciekawsze projekty legislacyjne UE zainicjowane w 2021 r. Najciekawsze projekty legislacyjne UE zainicjowane w 2021 r.

  Najciekawsze projekty legislacyjne UE zainicjowane w 2021 r.

  W ostatnich kilku miesięcach Komisja Europejska zaproponowała kilka ciekawych projektów legislacyjnych, o których pisaliśmy wcześniej w naszych publikacjach, a które warto przypomnieć. Pierwszy z nich dotyczył równości płac. Drugi - ochrony unijnego rynku przed subsydiami zagranicznymi. Trzeci - przeciwdziałania praniu pieniędzy.
  04-08-2021
  Więcej 
 • TOP 5 najpopularniejszych orzeczeń TSUE w II kwartale 2021 r. TOP 5 najpopularniejszych orzeczeń TSUE w II kwartale 2021 r.

  TOP 5 najpopularniejszych orzeczeń TSUE w II kwartale 2021 r.

  Minął właśnie czerwiec, a wraz z nim dobiegł końca drugi kwartał 2021 r. W tym okresie Trybunał Sprawiedliwości UE wydał kilka ważnych orzeczeń. Które z nich interesowały najbardziej Użytkowników programów LEX? Jakich zagadnień dotyczyły? Wszystkiego dowiesz się, zapoznając się z naszym raportem na ten temat.
  16-07-2021
  Więcej 
 • Kolejne orzeczenia frankowe Trybunału Sprawiedliwości UE Kolejne orzeczenia frankowe Trybunału Sprawiedliwości UE

  Kolejne orzeczenia frankowe Trybunału Sprawiedliwości UE

  Trybunał Sprawiedliwości UE wydał właśnie trzy orzeczenia w sprawach kredytów frankowych. Pierwsze dotyczyło polskich frankowiczów, którzy zawierając umowę kredytu indeksowanego nie zapoznali się uprzednio z jego treścią. Pozostałe dwa odnosiły się do niektórych praktycznych aspektów kredytu denominowanego w walucie obcej.
  18-06-2021
  Więcej 
 • Komisja wytyka Polsce naruszenia prawa UE. 12 razy Komisja wytyka Polsce naruszenia prawa UE. 12 razy

  Komisja wytyka Polsce naruszenia prawa UE. 12 razy

  W ubiegłym tygodniu Komisja podjęła aż 12 decyzji w związku z niedostosowaniem się przez Polskę do prawa UE. Chodzi m.in. o zwalczanie prania pieniędzy, terroryzmu i cyberprzestępczości, ochronę środowiska, prawa wyborcze i zamówienia publiczne. W przypadku trzech spraw KE postanowiła wystąpić do Trybunału unijnego.
  17-06-2021
  Więcej 
 • TSUE nie tłumaczy bieżących TSUE nie tłumaczy bieżących

  TSUE nie tłumaczy bieżących "polskich" orzeczeń. Na szczęście jest LEX

  Od dobrych kilku lat Trybunał Sprawiedliwości UE nie tłumaczy wielu bieżących orzeczeń. Ofiarą oszczędności stały się niestety również orzeczenia w sporach, w których stronami są polscy przedsiębiorcy i które dotyczą zwłaszcza unijnych znaków towarowych i wzorów. Lukę tę wypełnia program LEX Prawo Europejskie, w którym znal...
  27-05-2021
  Więcej 
 • TSUE seryjnie uznaje przepisy ustawy o VAT za niezgodne z prawem unijnym TSUE seryjnie uznaje przepisy ustawy o VAT za niezgodne z prawem unijnym

  TSUE seryjnie uznaje przepisy ustawy o VAT za niezgodne z prawem unijnym

  Znajomość orzecznictwa podatkowego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej przez prawników występujących przed WSA i NSA jest obecnie koniecznością, a te w sprawach polskich wręcz obowiązkiem. W ostatnich kilku miesiącach TSUE wydał całą serię wyroków dotyczących podatku od towarów i usług, które mają niebagatelne znaczeni...
  26-05-2021
  Więcej 
 • Co przyniósł ostatni wyrok w sprawie frankowiczów? Co przyniósł ostatni wyrok w sprawie frankowiczów?

  Co przyniósł ostatni wyrok w sprawie frankowiczów?

  Wydarzeniem ubiegłego tygodnia był kolejny unijny wyrok w sprawie polskich frankowiczów. W przestrzeni publicznej pojawiło się wiele wypowiedzi przyznających zwycięstwo którejś ze stron sporu w oparciu o wybiórczo wykorzystane fragmenty wyroku. Co faktycznie wynika z zawierającego 100 punktów tekstu orzeczenia?
  07-05-2021
  Więcej 
 • Prawniczy słownik angielsko-polski wzbogacony o pojęcia z zakresu ochrony danych osobowych Prawniczy słownik angielsko-polski wzbogacony o pojęcia z zakresu ochrony danych osobowych

  Prawniczy słownik angielsko-polski wzbogacony o pojęcia z zakresu ochrony danych osobowych

  Dostępny w LEX Prawo Europejskie angielsko-polski słownik prawniczy to unikalne rozwiązanie wśród baz prawa europejskiego. Słownik wyróżnia się tym, że jest zintegrowany z orzeczeniami w jęz. angielskim i podlega regularnej aktualizacji. Najnowsze wydanie zostało wzbogacone m.in. o słownictwo z zakresu ochrony danych osobowych.
  26-04-2021
  Więcej 
 • TOP 5 najpopularniejszych orzeczeń TSUE w I kwartale 2021 r. TOP 5 najpopularniejszych orzeczeń TSUE w I kwartale 2021 r.

  TOP 5 najpopularniejszych orzeczeń TSUE w I kwartale 2021 r.

  Minął właśnie marzec, a wraz z nim dobiegł końca pierwszy kwartał 2021 r. W tym okresie Trybunał Sprawiedliwości UE wydał kilka ważnych orzeczeń. Które z nich interesowały najbardziej Użytkowników programów LEX? Jakich zagadnień dotyczyły? Wszystkiego dowiesz się, zapoznając się z naszym raportem na ten temat.
  20-04-2021
  Więcej 
 • Prawo autorskie na rynku cyfrowym, czyli jak dyrektywa UE może zmienić polskie prawo Prawo autorskie na rynku cyfrowym, czyli jak dyrektywa UE może zmienić polskie prawo

  Prawo autorskie na rynku cyfrowym, czyli jak dyrektywa UE może zmienić polskie prawo

  Dyrektywa 2019/790 o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym, której termin wdrożenia mija 7 czerwca, zmieni niewątpliwie polskie prawo autorskie. Pytanie zasadnicze brzmi - jak. W dyskusji nad kierunkami zmian nie sposób pominąć głosu prof. Ryszarda Markiewicza, jednego z największych autorytetów w zakresie prawa autorskiego.
  01-03-2021
  Więcej 
 • Ochrona sygnalistów: coraz mniej czasu na wdrożenie rozwiązań Ochrona sygnalistów: coraz mniej czasu na wdrożenie rozwiązań

  Ochrona sygnalistów: coraz mniej czasu na wdrożenie rozwiązań

  Uchwalenie w 2019 r. dyrektywy o sygnalistach było wielkim krokiem w kierunku uregulowania statusu tych osób. Problem w tym, że czasu na jej wdrożenie jest coraz mniej. Czasu nie tylko na działanie polskiego ustawodawcy, ale także na opracowanie procedur zgłaszania nieprawidłowości przez same przedsiębiorstwa i instytucje publiczne.
  26-02-2021
  Więcej 
 • Zamawiający i oferta zawierającą cenę symboliczną lub zerową Zamawiający i oferta zawierającą cenę symboliczną lub zerową

  Zamawiający i oferta zawierającą cenę symboliczną lub zerową

  Odrzucić czy nie odrzucić ofertę? Takie właśnie pytanie dotyczące zamawiającego, który otrzymał ofertę zawierającą cenę zerową, rozstrzygnął niedawno Trybunał Sprawiedliwości UE. Kwestia prawidłowego sposobu postępowania zamawiającego z ofertami zawierającymi ceny symboliczne lub ceny zerowe w postępowaniach o udzielenie zam...
  14-01-2021
  Więcej 
 • Polskich firm spór o wzór Polskich firm spór o wzór

  Polskich firm spór o wzór

  Czy wydany przed rejestracją wzoru przemysłowego szafy katalog z projektami mebli potwierdza, że wzór ten nie jest nowy? Czy faktura za druk katalogów może świadczyć o tym, że wzór był wcześniej publicznie udostępniony? Na tego rodzaju pytania odpowiedział Sąd UE w wyroku rozstrzygającym spór między polskimi firmami meblarskimi, a...
  14-01-2021
  Więcej