Umowa o prace projektowe - co powinna zawierać?
Inwestycje budowlane wymagają dokumentacji projektowej, która może być chroniona prawem autorskim. Inwestor zazwyczaj zawiera umowę o prace projektowe z projektantem lub zleca te prace wykonawcy w ramach kompleksowej umowy obejmującej zaprojektowanie i realizację inwestycji. Ważne jest, aby umowa zawierała szczegółowe postanowienia dotyczące prac projektowych i praw autorskich.
Niezbędne postanowienia umowy o prace projektowe
Umowa o prace projektowe nie została wprost uregulowana w prawie i jest szczególnym rodzajem umowy o dzieło, w związku z tym mają do niej zastosowanie odpowiednie przepisy ustawy - Kodeks cywilny. Jej przedmiotem jest sporządzenie dokumentacji projektowej. Zawierana jest pomiędzy Inwestorem (zwanym np. Zamawiającym) a Projektantem (zwanym np. Przyjmującym zamówienie). Przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, czyli dokumentacji projektowej, a Zamawiający do zapłaty wynagrodzenia. Do niezbędnych postanowień umowy o prace projektowe należą:
- tytuł umowy
- data i miejsce zawarcia umowy
- oznaczenie stron
- wskazanie przedmiotu umowy
- wskazanie praw i obowiązków stron umowy
- ustalenie rodzaju i wysokości wynagrodzenia
- określenie terminów
- określenie zasad odbioru
- wskazanie ewentualnych podwykonawców.
Przepisy nie określają w jakiej formie strony powinny zawrzeć umowę o prace projektowe, pozostawiając im swobodę w tym zakresie, ale dla bezpieczeństwa stron zalecane jest sporządzenie umowy w formie pisemnej. Jeżeli na podstawie umowy dochodzi do przeniesienia autorskich praw majątkowych lub udzielenia licencji wyłącznej do korzystania z utworu – forma pisemna jest konieczna ze względu na rygor nieważności.
Inne postanowienia umowy
W umowie o prace projektowe, oprócz niezbędnych postanowień dotyczących przedmiotu, terminu i wynagrodzenia, można zawrzeć dodatkowe postanowienia. Strony mogą np. zastrzec w umowie, że jednej lub obu stronom przysługiwać będzie w ciągu oznaczonego terminu prawo odstąpienia od umowy poprzez złożenie oświadczenia drugiej stronie umowy. W razie wykonania prawa odstąpienia umowa uważana jest za niezawartą. Innym dodatkowym postanowieniem będzie możliwość zastosowania kar umownych. Zgodnie z Kodeksem cywilnym można zastrzec w umowie, że naprawienie szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania niepieniężnego nastąpi przez zapłatę określonej sumy. Kara umowna powstaje jedynie w wyniku zawarcia umowy. Do innych dodatkowych postanowień umowy o prace projektowe należą m.in.:
Postanowienia dotyczące praw autorskich
- uregulowanie kwestii płatności zaliczki bądź wynagrodzenia częściowego, jeżeli zostały
- przewidziane
- uregulowanie kwestii zmian w dokumentacji projektowej na życzenie Zamawiającego
- uregulowanie zasad poufności
- wskazanie osób odpowiedzialnych za wymianę informacji i podejmowanie decyzji
- wskazanie zasad rozstrzygania sporów
- uregulowanie właściwości sądu
Postanowienia umowy o prace projektowe dotyczące praw autorskich
Zgodnie z art. 41 ustawy - o prawach autorskich i prawach pokrewnych, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej autorskie prawa majątkowe mogą przejść na inne osoby w drodze dziedziczenia lub na podstawie umowy, natomiast nabywca autorskich praw majątkowych może przenieść je na inne osoby, chyba że umowa stanowi inaczej. Umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych obejmuje pola eksploatacji wyraźnie w niej wymienione. Twórca może udzielić upoważnienia do korzystania z utworu na wymienionych w umowie polach eksploatacji z określeniem zakresu, miejsca i czasu tego korzystania. Umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych musi być zawarta zawsze w formie pisemnej pod rygorem nieważności.
Więcej na ten temat w nagraniu ze szkolenia:
Praktyczne aspekty umowy o prace projektowe - jak przygotować dobrą umowę?