Zezwolenie na lokalizację zjazdu

08 lipca 2025

Budowa lub przebudowa zjazdu z drogi publicznej należy do właściciela lub użytkownika nieruchomości przyległych do drogi, po uzyskaniu, w drodze decyzji administracyjnej, zezwolenia zarządcy drogi na lokalizację zjazdu lub przebudowę zjazdu.

Pojęcie zjazdu 

Zgodnie z art. 4 pkt 8 ustawy o drogach publicznych pod pojęciem zjazdu należy rozumieć połączenie drogi publicznej z nieruchomością położoną przy drodze, stanowiące bezpośrednie miejsce dostępu do drogi publicznej w rozumieniu przepisów ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Z kolei przepisy rozporządzenia w sprawie warunków technicznych dróg publicznych wskazują, że pod pojęciem zjazdu rozumie się część drogi na połączeniu z drogą niebędącą drogą publiczną lub na połączeniu drogi z dojazdem do nieruchomości przy drodze. Zjazdy obecnie dzielą się na:

  • zwykłe - przeznaczone do ruchu pojazdów albo pojazdów, pieszych i osób poruszających się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch;
  • techniczne - przeznaczone wyłącznie do ruchu pojazdów obsługi drogi oraz wyjątkowo - do ruchu pojazdów służb ratowniczych;
  • awaryjne - przeznaczony wyłącznie do ruchu pojazdów służb ratowniczych oraz wyjątkowo - do ruchu pojazdów obsługi drogi.

Nowy podział zastąpił poprzednio obowiązujący na zjazdy indywidulane i publiczne, który generował wiele problemów dla zarządców dróg, ponieważ zależny był od faktu prowadzenia działalności gospodarczej, a nie od rzeczywistego ruchu, jaki odbywał się po zjeździe.

Zezwolenie na lokalizację zjazdu

Budowa lub przebudowa zjazdu z drogi publicznej należy do właściciela lub użytkownika nieruchomości przyległych do drogi, po uzyskaniu, w drodze decyzji administracyjnej, zezwolenia zarządcy drogi na lokalizację zjazdu lub przebudowę zjazdu. W przypadku budowy lub przebudowy drogi budowa lub przebudowa zjazdów dotychczas istniejących należy do zarządcy drogi. Zarządcą drogi jest organ administracji rządowej lub jednostki samorządu terytorialnego, do którego właściwości należą sprawy z zakresu planowania, budowy, przebudowy, remontu, utrzymania i ochrony dróg.

Zarządcami dróg, co do zasady, są dla dróg:

  • krajowych – Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad (z zastrzeżeniem art. 19 ust. 3 u.d.p.);
  • wojewódzkich – zarząd województwa;
  • powiatowych – zarząd powiatu;
  • gminnych – wójt (burmistrz, prezydent miasta).

Zezwolenie na lokalizację zjazdu wydaje się na czas nieokreślony, z tym że wygasa ono, jeżeli w ciągu 3 lat od jego wydania zjazd nie został wybudowany. W zezwoleniu na lokalizację zjazdu określa się miejsce lokalizacji zjazdu i jego parametry techniczne, a w zezwoleniu na przebudowę zjazdu – jego parametry techniczne. W przypadku obu zezwoleń przed rozpoczęciem robót budowlanych zamieszcza się także pouczenie o obowiązku:

  • dokonania czynności wymaganych pr. bud. i uzyskania zezwolenia zarządcy drogi na prowadzenie robót w pasie drogowym;
  • uzgodnienia z zarządcą drogi projektu budowlanego zjazdu – o ile projekt budowlany jest wymagany.

Warunki techniczne dotyczące zjazdów

Zjazd z drogi powinien być zaprojektowany i wybudowany w sposób odpowiadający wymaganiom wynikającym z jego usytuowania i przeznaczenia, a w szczególności powinien być dostosowany do wymagań bezpieczeństwa ruchu na drodze, wymiarów gabarytowych pojazdów, dla których jest przeznaczony, oraz do wymagań ruchu pieszych. Szczegółowe wymagania dla zjazdów zawarte są w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych dróg publicznych. Ze względu na warunki określone w rozporządzeniu lub zasady wiedzy technicznej w rozumieniu art. 5 ust. 1 pr. bud. zarządca drogi może odmówić wydania zezwolenia na lokalizację zjazdu lub jego przebudowę albo wydać zezwolenie na lokalizację zjazdu na czas określony.

 

Więcej na ten temat w nagraniu ze szkolenia:

Zezwolenie na lokalizację zjazdu

Kamila Kokoszewska | Product Manager Budownictwo
Czytaj więcej w LEX

Bez zobowiązań

Natychmiastowy dostęp

Czytaj więcej w dostępie testowym
Polecamy między innymi:
Masz dostęp do LEX-a? Zaloguj się
Nie masz dostępu do LEX-a? Zamów dostęp testowy