Wolters Kluwer Sklep Online

Jesteś już użytkownikiem programów LEX?

Kolokwia ustne na aplikacji radcowskiej? Zdaj to z LEX!

05 grudnia 2022

Prawo pracy, ubezpieczenia społeczne, etyka zawodu radcy prawnego. Aplikant radcowski musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami, ale kolokwia ustne sprawdzające wiedzę podczas trwania aplikacji to jedne z tych najbardziej pamiętnych testów. Jak sprawić, żeby wyjść z nich zwycięsko?

Aplikacja ma za zadanie łączyć teorię z praktyką i przygotować przyszłych radców prawnych do samodzielnej pracy zawodowej. Nawet sposoby sprawdzające wiedzę mają właśnie taką formę. Pytania na kolokwiach ustnych przyjmują kształt mini kazusów, w których powinieneś wyjaśnić klientowi daną kwestię. Dowiedz się, w jaki sposób podejść do nauki do kolokwium ustnego i zdaj to z LEX!

Zarządzanie czasem

Zmotywowanie się do nauki bywa ciężkie, jednak, jeśli dobrze to zaplanujesz, czynność ta stanie się zdecydowanie bardziej efektywna. Dzięki temu nie będziesz miał poczucia zmarnowanego czasu, co znacznie zwiększy realną skuteczność Twoich działań. Spróbuj różnych sposobów planowania rytmu dnia. Każda osoba posiada indywidualne preferencje co do stylu nauki i metoda prób i błędów jest najszybszym sprawdzeniem swoich upodobań w tym zakresie.

Pierwszym krokiem jest jednak prosty podział materiału. Wystarczy, że główne zadanie (w tym wypadku materiał na kolokwium) podzielisz na mniejsze części. Następnie przyporządkuj fragmenty do swojego kalendarza, by na pewno zdążyć ze wszystkimi zagadnieniami. Zaczynaj naukę od tych czynności, które zajmują najmniej czasu - dzięki temu wykonasz ich więcej, co przyczyni się do wzrostu Twojej satysfakcji i motywacji.

Możesz spróbować rozpocząć naukę od najtrudniejszego lub najbardziej pracochłonnego zadania. W przypadku kolokwium na pierwszym roku aplikacji zapewne będzie to materiał obejmujący ubezpieczenia społeczne.

Użycie plannerów w nauce

Skorzystanie z plannerów, czy to dziennych, tygodniowych czy miesięcznych, niesie za sobą dużą korzyść i pozwala dopasować naukę do swoich możliwości i potrzeb. Materiał na kolokwium należy podzielić na poszczególne dni, a następnie zgodnie ze sporządzonym przez siebie harmonogramem powtarzać zagadnienia.

Nie zapominaj, że pominięcie zaplanowanych zadań danego dnia powoduje przeniesienie ich na następny termin "roboczy", co spowoduje spiętrzenie się pracy, którą należy wykonać.

Timery i metoda Pomodoro

Technika ta służy do ukształtowania nawyku wyeliminowania z procesu nauki rozpraszaczy, takich jak telefon czy media społecznościowe. Jeśli sprawdzanie powiadomień i zbyt długie przesiadywanie na stronach niezwiązanych z materiałem, z którego się przygotowujesz, to Twoja pięta Achillesowa - koniecznie spróbuj Pomodoro!

Metoda ta polega na podziale określonej jednostki czasu (zwykle jest to pół godziny) na czas przeznaczony na naukę (25 minut) oraz czas przeznaczony na przerwę (5 minut). Oczywiście możliwe jest zindywidualizowanie wskazanych przedziałów czasowych.

Poznaj mnemotechniki

Dzięki formie pytań na każdym kolokwium ustnym na aplikacji radcowskiej, wykorzystanie mnemotechnik nasuwa się samo. Techniki pamięciowe pozwalają na kojarzenie informacji z odpowiednim kontekstem, łącząc opanowane już zagadnienia z zupełnie nowymi. Metoda ta ma na celu maksymalne utrwalenie tego, czego aktualnie się uczysz.

Technika rzymskiego pokoju

Stosowany od starożytności sposób polega na wyobrażeniu sobie znanego nam pomieszczenia (może własnego pokoju, a może sali, w której będziemy zdawać egzamin?), a następnie pomyślenie o przedmiotach umiejscowionych na podłodze, ścianach czy meblach.

Inną odmianą nauki jest, tzw. metoda haków. Sprowadza się ona do zwizualizowania sobie części ciała w kolejności od głowy po stopy (lub odwrotnie) i układając określoną historię, umieszczamy w niej wyrazy, które chcemy zapamiętać.

Metoda łańcuchowa

Technika ta polega na skojarzeniach: należy wymyślić niezwykłą historię z wykorzystaniem słów kluczowych, które chcesz zapamiętać. Wydaje się to dłuższym w przygotowaniu sposobem, ale na pewno skutecznym. Pamiętaj, że im bardziej niesamowite historie wymyślisz, tym bardziej pamiętne będą, co też pozwoli Ci łatwiej odtworzyć je podczas kolokwium.

Bazuj na doświadczeniu praktyków

Własnoręczne opracowanie pytań na egzamin bez wątpienia jest niezwykle czasochłonnym zadaniem. Poświęcony na to czas można przeznaczyć już na naukę danych zagadnień. Jak jednak znaleźć godne zaufania materiały?

Poznaj nasze skrypty odpowiedzi na kolokwium ustne na aplikacji radcowskiej. Publikacje w kompleksowy sposób omawiają każde wymagane na kolokwium zagadnienie, dzięki czemu o wiele łatwiej przyswoić i zrozumieć materiał. W LEX Aplikant Premium znajdziesz poniższe skrypty:

Zawartość oferty LEX Aplikant Premium, która zawiera skrypty odpowiedzi na kolokwia ustne na aplikacji radcowskiej

Kolokwia ustne na aplikacji radcowskiej? Zdaj to z LEX! – fot. 1
Małgorzata Milewicz-Stobińska

product manager LEX Aplikant