Wolters Kluwer Sklep Online

Jesteś już użytkownikiem programów LEX?

Co charakteryzuje postępowanie o zatwierdzenie układu?

30 listopada 2022

Od 1 grudnia 2021 r. istnieje możliwość wybrania nowego postępowania o zatwierdzenie układu (PZU 2.0). Całe postępowanie prowadzone jest w Krajowym Rejestrze Zadłużonych. Jest to najszybsza, najprostsza i co za tym idzie najtańsza procedura, dzięki której przedsiębiorca ma szansę na restrukturyzację swojej firmy.

Gdy przedsiębiorstwo popada w zadłużenie jedną z możliwości jest poddanie jej restrukturyzacji. Istnieją różne sposoby przeprowadzenia restrukturyzacji. Najszybszą i najłatwiejszą procedurą jest postępowanie o zatwierdzenie układu pozwalające zawrzeć układ z wierzycielem, gdzie jedyną rolą sądu jest zatwierdzenie gotowego już układu.

Cechy charakterystyczne PZU

Aby przeprowadzić postępowanie o zatwierdzenie układu potrzebny jest nadzorca układu, którego główną rolą jest pomoc dłużnikowi w przygotowaniu planu restrukturyzacyjnego oraz sprawowanie kontroli nad tokiem postępowania. Następnie dłużnik z wierzycielem zawierają porozumienie i ustalają dzień układowy. Można wyróżnić również etap zbierania głosów wierzycieli co do propozycji układowych. Tak gotowy układ zatwierdza sąd.

Wyłączenia w stosowaniu PZU

Postępowania o zatwierdzenie układu nie można przeprowadzić w sytuacji, gdy suma wierzytelności spornych uprawniających do głosowania nad układem nie przekracza 15% sumy wierzytelności uprawniających do głosowania nad układem.

Jaka główna zmiana od 1 grudnia 2021 r.?

Największą zmianą wprowadzoną do postępowania o zatwierdzenie układu jest możliwość uzyskania ochrony przed działaniami egzekucyjnymi wierzycieli oraz wypowiedzeniem kluczowych umów. Co więcej całe postępowanie przeprowadzane jest w Krajowym Rejestrze Zadłużonych.

W Lex Windykacja można się zapoznać z nagraniem szkolenia w całości poświęconemu  postępowaniu o zatwierdzenie układu - Postępowanie o zatwierdzenie układu 2.0. Jak prowadzić restrukturyzację w KRZ?.

Pod szkoleniem jest obszerna lista pytań i odpowiedzi, jakie zadawali uczestnicy szkolenia, a wśród nich takie pytania jak:

  1. Jak w KRZ nadzorca może wnosić pisma do uczestników postępowania? Czy odpowiedni jest tutaj moduł wydawania zarządzeń?
  2. Jak zawnioskować o dostęp do sprawy jako wierzyciel?
  3. Wniosek o dopuszczenie do udziału w sprawie przy PZU rozpatruje Sąd czy nadzorca sądowy?

Tematyka ta nie jest łatwa i oczywista, dlatego też zapraszam do zapoznania się z publikacjami omawiającymi te kwestie w Lex Windykacje. Zapoznaj się z ofertą już dzisiaj!

Co charakteryzuje postępowanie o zatwierdzenie układu?
Katarzyna Baczyńska

product manager Lex Windykacje

Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?
Znajdź rozwiązanie dla siebie.

Zamów prezentacje produktów LEX, dzięki której poznasz pełne możliwości serwisu oraz uzyskasz informacje o pakietach spełniających Twoje potrzeby.