Wolters Kluwer Sklep Online

Jesteś już użytkownikiem programów LEX?

Dostęp do informacji publicznej a RODO

12 czerwca 2019

Dostęp do informacji publicznej pełni rolę powszechnego mechanizmu kontroli nad sprawowaniem władzy i wydatkowaniem środków publicznych, z którego coraz częściej korzystają obywatele. Prawo do dostępu do informacji publicznej nie ma jednak charakteru absolutnego, podlega licznym ograniczeniom, wynikającym m.in. z konieczności ochrony danych osobowych. 

Precyzyjne określenie przypadków, w których organy władzy publicznej mogą odmówić udzielenia takiej informacji nie jest jednak zadaniem łatwym. Przepisy ustawy o dostępie do informacji publicznej budzą bowiem szereg wątpliwości, a jej stosowanie wymaga znajomości zarówno praktyki jak i orzecznictwa, z uwzględnieniem regulacji w zakresie ochrony danych osobowych.

W LEX Ochrona Danych Osobowych znajdziesz nagranie ze szkolenia on-line poświęconego tej tematyce.

Podczas szkolenia omówiono takie zagadnienia, jak m.in.:

  • charakterystyka ograniczeń - tajemnice ustawowo chronione, prywatność, tajemnica przedsiębiorcy;
  • prywatność i ochrona danych osobowych – dostęp do informacji publicznej na tle RODO;
  • dostęp do informacji o osobach pełniących funkcje publiczne zgodnie z orzecznictwem;
  • tajemnica przedsiębiorcy a tajemnica przedsiębiorstwa – zbieżności i różnice według orzecznictwa

 

Webinar skierowany jest przede wszystkim do osób odpowiedzialnych za udostępnianie informacji publicznej, działających na rzecz organów władzy publicznej oraz innych podmiotów zobowiązanych do realizacji dostępu, dla inspektorów ochrony danych, redaktorów BIP, osób zainteresowanych jawnością życia publicznego, dostępem do informacji publicznej i ochroną danych osobowych.

 

Szkolenie poprowadziła Marlena Sakowska-Baryła - doktor nauk prawnych, radca prawny i partner w Sakowska-Baryła, Czaplińska Kancelarii Radców Prawnych Sp. p., specjalizującej się w sprawach z zakresu ochrony danych osobowych, prawa autorskiego i informacyjnego. Redaktor naczelna „ABI Expert”.Wykłada m.in. na Uniwersytecie Łódzkim, Uniwersytecie Wrocławskim czy Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest autorką i współautorką ponad 100 publikacji (w tym m.in. komentarzy oraz monografii) obejmujących problematykę ochrony danych osobowych, dostępu do informacji publicznej oraz ponownego wykorzystywania informacji sektora publicznego. W przeszło 400 przeprowadzonych przez nią szkoleniach wzięło udział ponad 15 000 osób. Jako Administrator Bezpieczeństwa Informacji organizowała i nadzorowała system ochrony danych osobowych w dużym urzędzie miejskim. Obecnie wspiera inspektorów ochrony danych w wykonywaniu ich funkcji zwłaszcza w ramach SBC Inspektor Sp. z o.o.

Nagranie ze szkolenia znajdziesz TUTAJ>>>>>

Jesteś użytkownikiem programów LEX?

Zaloguj się do programu i korzystaj z pełnych możliwości LEX.

Zaloguj się

Nie jesteś użytkownikiem LEX Ochrona Danych Osobowych? Zapoznaj się z naszą ofertą >>>>>>>

Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?
Znajdź rozwiązanie dla siebie.

Zamów prezentacje produktów LEX, dzięki której poznasz pełne możliwości serwisu oraz uzyskasz informacje o pakietach spełniających Twoje potrzeby.