Wolters Kluwer Sklep Online

Jesteś już użytkownikiem programów LEX?

Kasy fiskalne online od maja 2019 r.

21 maja 2019

Przepisy o kasach fiskalnych online, które przesyłają dane o rejestrowanej sprzedaży do systemu teleinformatycznego prowadzonego przez Szefa Krajowej Administracji Krajowej, weszły w życie z dniem 1.05.2019 r. Póki co do ewidencjonowania sprzedaży nadal mogą być wykorzystywane kasy z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii, w tym możliwe jest rozpoczynanie ewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu tych kas. 

Kasy fiskalne online od maja 2019 r.

Jednakże przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z 29.04.2019 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. poz. 816) różnicują obowiązki związane z rozpoczęciem ewidencjonowania sprzedaży dla kas online oraz pozostałych kas rejestrujących.

Procedura pt. Rozpoczęcie ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej przedstawia czynności dokonywane przez podatników w związku z rozpoczęciem ewidencjonowania sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych za pomocą kas rejestrujących.

Obowiązkowa wymiana dotychczas używanych kas rejestrujących na kasy online dotyczy następujących branż w terminach:

  • branża paliwowa (sprzedaż paliw), usługi naprawy pojazdów i wulkanizacji – od 1.01.2020 r.,
  • branża gastronomiczna, usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania, sprzedaż węgla – od 1.07.2020 r.,
  • branża budowlana, usługi fryzjerskie, w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów, prawnicze – od 1.01.2021 r.  

Obowiązek posiadania kas online obejmie wszystkich przedsiębiorców od 1.01.2023 r.  

Iwona Kaczorowska

redaktor naczelna "Przeglądu Podatkowego"

product manager Procedury Biznes

Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?
Znajdź rozwiązanie dla siebie.

Zamów prezentacje produktów LEX, dzięki której poznasz pełne możliwości serwisu oraz uzyskasz informacje o pakietach spełniających Twoje potrzeby.