Wolters Kluwer Sklep Online

Jesteś już użytkownikiem programów LEX?

3 sposoby na zdaną sesję - czy znasz je wszystkie?

10 marca 2022

Ile razy podczas nauki miałeś wrażenie, że nic nie wchodzi Ci do głowy? Dziesiątki informacji, notatek, ustaw, a kolokwia i egzaminy zbliżają się wielkimi krokami. Studencie, sprawdź, jak się uczyć, żeby zdać i poznaj 3 sposoby na zaliczoną sesję!

Przyswajanie informacji to często niedoceniana umiejętność, chociaż jest tak bardzo potrzebna na każdych studiach, zwłaszcza prawniczych. Zwykle jednak nauka opiera się na metodzie "trzech Z" (zakuć-zdać-zapomnieć), która jest nie tylko mało satysfakcjonująca, ale także szalenie nieefektywna. Istniejące sposoby, formy i techniki dydaktyczne ułatwiające zapamiętywanie określonego materiału mogą zdecydowanie uprościć i uprzyjemnić proces przyswajania wiedzy: pozostaje więc nic innego, jak nauczyć się... uczyć!

1. Nie bój się chcieć

Motywacja jest kluczem do sukcesu: to dzięki niej nauka nie jest tylko przykrym obowiązkiem. Do czego ma cię doprowadzić to, co robisz? Co ostatecznie da ci zdane kolokwium czy egzamin? To właśnie odpowiedzi na te pytania sprawiają, że chce nam się działać!

Warto jednak zastanowić się, co może przyczynić się do obniżenia czy wręcz zaniku motywacji. Wyróżnia się ogromną ilość czynników zjawiska prokrastynacji akademickiej, które najczęściej dzieli się na cztery grupy:

  • wewnętrzne związane z osobą, takie jak lęk, presja czy poczucie przytłoczenia,
  • wewnętrzne związane z wykonywanym zadaniem, np. zniechęcające, trudne i stresujące, nienagradzane, czasochłonne,
  • zewnętrzne wynikające z sytuacji osobistej studenta: duże obciążenie pracą, wpływ rówieśników, wydarzenia kulturalne i społeczne, dobra pogoda,
  • zewnętrzne związane z uczelnią: cechy dotyczące wykładowców oraz warunki dotyczące uczelni takie jak słabo zorganizowany tok studiów, zbyt wiele kolokwiów i egzaminów pod koniec semestru lub w jednym czasie.

Jak temu zaradzić? Czerp motywacje od studentów wokół siebie, skup się na swoich celach: zarówno małych i dużych, zrób szybką kalkulację czy opłaca ci się odwlec lub zaniedbać to, na czym ci zależy (pamiętaj, że "Harry Potter w TV" leci kilka razy w roku, także wtedy, kiedy nie masz akurat kolokwium!). A do tego spróbuj wdrożyć dwa pozostałe kroki znajdujące się poniżej.

2. YOLO? Nie podczas nauki

"Jakoś to będzie", "jedna noc - jeden egzamin" - brzmi znajomo? Nie przysparzaj sobie stresu i zmartwień. Zaplanuj swój rytm dnia, tym bardziej jeśli ciężko ci się zmobilizować i czujesz, że ilość materiału cię przytłacza.

Wystarczą dwa proste etapy:

  • podział głównego zadania na mniejsze części (minizadania),
  • przyporządkowanie takich minizadań do swojego kalendarza (miesiąca, tygodnia, doby).

Jeśli nigdy nie korzystałeś z tego rodzaju metody to spróbuj zacząć naukę od czynności, które zajmują najmniej czasu i można ich wykonać więcej, tym samym będziesz mieć poczucie wykonania wielu czynności (a co za tym idzie: podwyższenie satysfakcji, samozadowolenia i motywacji).

3. Rozpraszaczom powiedz stanowcze: NIE TERAZ

Timer (stoper) służy do korzystania z techniki pomodoro, a zatem sposobu nauki z wyeliminowaniem elementów rozpraszających uwagę i skupienie. Wiadomości od znajomych, nowe memy, maile czy powiadomienia: nie tylko wyrywają z rytmu, ale także powodują, że ciężko wrócić do przerwanej czynności

Tzw. "technika pomodoro" polega na podziale określonej jednostki czasu (najczęściej pół godziny) na czas przeznaczony na naukę oraz czas przeznaczony na odpoczynek, relaks lub inną formę przyjemnego spędzania czasu. Możliwe jest także dostosowanie czasu do własnych potrzeb oraz wielokrotne powtarzanie wskazanych cykli pracy i odpoczynku. Wszystko to ma za zadanie wyrobić w nas odpowiednie, pożądane nawyki.

4. Chcesz poznać dodatkowe tajniki nauki?

Poznaj odpowiedź na pytanie jak uczyć się, żeby zdać: doktor Paweł Czarnecki (Uniwersytet Jagielloński) w prosty i przejrzysty sposób pokaże ci, w jaki sposób zmienić dotychczasowe przyzwyczajenia i mieć 5 w kieszeni niezależnie od przedmiotu!

Poradnik Jak się uczyć, żeby zdać? - metody i techniki uczenia się przeznaczony jest dla wszystkich, którzy chcą nauczyć się uczyć. Omawia on nie tylko, w jaki sposób walczyć z naukową monotonią, nudą i prokrastynacją, ale także:

  • wykorzystanie plannerów oraz timerów podczas planowania rytmu dnia,
  • jak uczyć się szybciej: szybkie czytanie, przyswajanie treści, mnemotechniki,
  • naukę do różnych rodzajów egzaminów (testy, kazusy),
  • jak przygotować się do egzaminu ustnego prowadzonego na odległość.

Poradnik jest dostępny dla użytkowników LEXOTEKI.

3 sposoby na zdaną sesję - czy znasz je wszystkie
Małgorzata Milewicz-Stobińska

product manager LEXOTEKA