Wolters Kluwer Sklep Online

Jesteś już użytkownikiem programów LEX?

UE nakazuje chronić sygnalistów

29 listopada 2019

UE postanowiła wziąć pod swoje skrzydła sygnalistów, czyli pracowników (i nie tylko) zgłaszających nieprawidłowości w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa czy urzędu. Opublikowana we wtorek, 26 listopada, dyrektywa zagwarantuje im ochronę w szeregu sektorów, np. w dziedzinie zamówień publicznych. Polska ma czas na wdrożenie nowych przepisów do 17 grudnia 2021 r.

Podmioty zobowiązane i uprawnione

Omówieniu nowych przepisów poświęcony jest najnowszy, dostępny wyłącznie w programie LEX Prawo Europejskie, komentarz bieżący autorstwa prof. Małgorzaty Sieradzkiej. Jak podkreśla Autorka obowiązki wynikające z nowej regulacji dotyczą zasadniczo firm zatrudniających ponad 50 pracowników oraz gmin liczących ponad 10 000 mieszkańców.

Jeśli chodzi natomiast o osoby uprawnione z tytułu dyrektywy, to objęty ochroną jest bardzo szeroki krąg osób o różnym statusie. Poza pracownikami oraz służbą cywilną szczebla krajowego lub lokalnego są to m.in. wolontariusze i stażyści, członkowie niewykonawczy, czy udziałowcy.

Działania ochronne służące interesom sygnalisty

Wśród działań ochronnych mających służyć interesom sygnalisty, przewidzianych przez nowe przepisy, Autorka wymienia m.in.: 

  • ochronę tożsamości zgłaszającego,
  • dostęp sygnalisty do informacji dotyczącej procedur i sposobu działania w przypadku zgłoszenia,
  • immunitet sygnalisty oraz
  • zapewnienie ochrony przed odwetem ze strony przedsiębiorcy lub urzędu.

Obowiązki firm i urzędów oraz sankcje za ich nieprzestrzeganie

Jak czytamy w komentarzu, głównym obowiązkiem nałożonym na firmy i urzędy jest ustanowienie wewnętrznych kanałów i wdrożenie procedur na potrzeby dokonywania zgłoszeń, ich ewidencjonowania i podejmowania działań następczych.

Za zachowanie sprzeczne z przepisami o ochronie sygnalistów, na przedsiębiorcę lub urząd będzie można nałożyć sankcje. Wybór sankcji zależeć będzie od państwa UE, jednak muszą być one, jak nakazuje dyrektywa, odstraszające, dotkliwe i skuteczne.

Jak znaleźć komentarz bieżący do dyrektywy w programie LEX Prawo Europejskie?

Oczywiście najprościej jest kliknąć w link (zob. niżej). Nie mniej jednak zachęcamy do odnalezienia komentarza również w nieco inny sposób, a gwarantujemy, że metoda ta przyniesie korzyści w postaci możliwości zaznajomienia się z nowymi ciekawymi dokumentami w programie.

Otóż, aby dotrzeć w programie do poszukiwanego komentarza konieczne jest najpierw przełączenie się z Pulpitu domyślnego na Pulpit europejski. W tym celu należy na Ekranie powitalnym programu w prawej górnej jego części kliknąć na ikonę MÓJ PULPIT i z rozwijanego menu wybrać opcję PULPIT EUROPEJSKI.

Przedmiotowego komentarza należy szukać w panelu zatytułowanym "NAJNOWSZA LEGISLACJA" usytuowanym w górnym rzędzie w środkowej jego części. Panel ten zawiera krótkie komentarze do najnowszych, najbardziej istotnych, zdaniem Redakcji LEX, aktów prawnych UE. Warto śledzić ten swoisty kanał informacji o prawodawstwie UE, gdyż przeglądanie samemu na bieżąco regulacji unijnych jest niewątpliwie w związku z ich ilościami (w samym 2018 roku UE ogłosiła prawie 9 tys. aktów o różnym statusie prawnym) bardzo czasochłonne.

A dla "leniwych" obiecany bezpośredni link do komentarza >

 

Rafał Bujalski
Product manager LEX Prawo Europejskie

 

Jesteś użytkownikiem programów LEX?

Zaloguj się do programu i korzystaj z pełnych możliwości LEX.

Zaloguj się

 

 

 

 

Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?
Znajdź rozwiązanie dla siebie.

Zamów prezentacje produktów LEX, dzięki której poznasz pełne możliwości serwisu oraz uzyskasz informacje o pakietach spełniających Twoje potrzeby.