Wolters Kluwer Sklep Online

Jesteś już użytkownikiem programów LEX?

Jakie sprawy będą rozpatrywane przez sądy gospodarcze po reformie KPC?

29 sierpnia 2019

Nowelizacja KPC przewiduje m.in. powrót odrębnego postępowania gospodarczego, zniesionego w 2012 roku. Postępowanie ma być udoskonaloną formą pierwotnej regulacji, pomijającą niepraktyczne rozwiązania i wprowadzającą kilka nowości.  

Jakie sprawy będą rozpatrywane przez sądy gospodarcze po reformie KPC?

Novum w stosunku do poprzedniego stanu prawnego (obowiązującego przed dniem 3 maja 2012 r.), jest rozszerzenie katalogu spraw gospodarczych na sprawy: z umów o roboty budowlane oraz ze związanych z procesem budowlanym umów służących wykonaniu robót budowlanych; z umów leasingu; przeciwko osobom odpowiadającym za dług przedsiębiorcy, także posiłkowo lub solidarnie, z mocy prawa lub czynności prawnej.

Z kategorii spraw gospodarczych ustawodawca wyłączył dwa rodzaje spraw: o podział majątku wspólnego wspólników spółki cywilnej po jej ustaniu, i o wierzytelność nabytą od osoby niebędącej przedsiębiorcą, chyba że wierzytelność ta powstała ze stosunku prawnego w zakresie działalności gospodarczej prowadzonej przez wszystkie jego strony.

Jeśli chcesz się dowiedzieć jakie sprawy będą rozpoznawane przez sądy gospodarcze, zapoznaj się ze znajdującymi się w programie LEX publikacjami: 

Jeśli chcesz dowiedzieć się, co jeszcze zmieni się w procedurze cywilnej - zapisz się na bezpłatne szkolenia online poświęcone nowelizacji KPC.

 

Katarzyna Irytowska
product manager LEX Kancelaria Prawna

Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?
Znajdź rozwiązanie dla siebie.

Zamów prezentacje produktów LEX, dzięki której poznasz pełne możliwości serwisu oraz uzyskasz informacje o pakietach spełniających Twoje potrzeby.