Wolters Kluwer Sklep Online

Jesteś już użytkownikiem programów LEX?

Budżet obywatelski 2020

10 lutego 2020

Budżet obywatelski jest instytucją wymagającą daleko idącego zaangażowania gmin i miast, głównie w zakresie organizacyjnym i prawnym. By skutecznie go wdrożyć niezbędna jest praktyczna wiedza pozwalająca na pełne wykorzystanie potencjału związanego z budżetem partycypacyjnym. 

Po co budżet obywatelski? 

Główną ideą budżetu jest uczestnictwo mieszkańców w decydowaniu o potrzebach i kierunkach zagospodarowania przestrzeni publicznej, w której codziennie żyją. W większości wypadków cele budżetów obywatelskich zmierzają do wytypowania nowych inwestycji, których realizacja będzie finansowana przez samorząd. Pośród wskazanych inwestycji, mieszkańcy w bezpośrednim głosowaniu decydują corocznie o części wydatków budżetu gminy - zadania wybrane w ramach tego budżetu zostają uwzględnione w uchwale budżetowej gminy. 

Pomoc dostępna w jednym miejscu

Budżet obywatelski niesie ze sobą wiele zadań, którym muszą sprostać miasta i gminy. Jednym z nich jest ustalenie jego wysokości. Zapraszamy do zapoznania się ze wzorem uchwały rady gminy w sprawie określenia wysokości budżetu obywatelskiego oraz jego podziału na pule, który, dzięki możliwości edycji oraz szczegółowemu objaśnieniu autora pozwoli na jego szybkie wykorzystanie i zrozumienie w praktyce.

Pomimo skomplikowania organizacji budżetu obywatelskiego wiele miast i gmin z powodzeniem przeprowadza go co roku. W przypadku wszelkich wątpliwości w zakresie budżetu partycypacyjnego z pomocą przyjdzie Państwu LEX i bogata baza dokumentów, którą znajdą Państwo w produkcie LEX Administracja, w tym między innymi:

Chcesz wiedzieć więcej? 

Przypominamy również użytkownikom LEX Administracja Optimum i Premium o możliwości zadawania pytań ekspertom. Dzięki zindywidualizowanym odpowiedziom dostosowanym do danego stanu faktycznego i opracowanym przez specjalistów pozbędziesz się wszelkich wątpliwości w zakresie dotyczącym budżetu obywatelskiego oraz innych spraw z zakresu działalności jst. 

Budżet obywatelski 2020
Małgorzata Milewicz

Młodszy redaktor oferty LEX Administracja

 

Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?
Znajdź rozwiązanie dla siebie.

Zamów prezentacje produktów LEX, dzięki której poznasz pełne możliwości serwisu oraz uzyskasz informacje o pakietach spełniających Twoje potrzeby.