Wolters Kluwer Sklep Online

Jesteś już użytkownikiem programów LEX?

Czy jest możliwe uwzględnienie kosztów prywatnej ekspertyzy w ramach odszkodowania?

12 listopada 2019

Sporządzanie prywatnej ekspertyzy rzeczoznawcy ma częste miejsce w przypadku ubiegania się o odszkodowanie w ramach ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. W orzecznictwie zarysowały się rozbieżności czy koszty tej ekspertyzy mogą być wliczone w odszkodowanie. W praktyce - czy zakład ubezpieczeniowy dolicza te koszty do wypłacanego odszkodowania.

Kiedy ekspertyza?

Ekspertyza jest zamawiana w momencie, gdy poszkodowany otrzymuje zaniżone odszkodowanie z ubezpieczenia OC. Próbując zakwestionować wyliczenia ubezpieczyciela posiłkuje się on wiedzą eksperta i zamawia ekspertyzę rzeczoznawcy. Jest to jeden z nielicznych sposobów do zareklamowania stanowiska zakładu ubezpieczeń. Wycena rzeczoznawcy jest narzędziem do prawidłowego sformułowania roszczenia odszkodowawczego poszkodowanego względem ubezpieczyciela. Ma to przełożenie w późniejszym etapie na koszty postępowania sądowego.

Czy ekspertyza jest popularna?

Poszkodowany zleca prywatną ekspertyzę nie tylko w przypadku ubiegania się o odszkodowanie w ramach ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Zlecana jest również na przykład, gdy:

  • potrzebna jest prywatna opinia lekarzy specjalistów przy ubieganiu się odszkodowania za szkody,
  • przy ubezpieczeniu OC rolników.

Gdzie leży problem?

Sądy różnie podchodzą do uwzględniania kosztów prywatnej ekspertyzy w ramach odszkodowania. Wyróżnić można dwa zasadnicze poglądy, które wykształciły się na przestrzeni lat:

  • zakłady ubezpieczeń doliczają koszty prywatnej ekspertyzy do odszkodowania,
  • nie można uwzględnić takich kosztów, gdyż nie są bezpośrednio związane z wypadkiem.

Który pogląd dominuje?

Aby szerzej zapoznać się z przedmiotowym zagadnieniem zachęcam do przeczytania linii orzeczniczej autorstwa Łukasza Węgrzynowskiego "Czy koszty sporządzenia opinii prywatnej mogą zostać uwzględnione w ramach odszkodowania"

Autor uwzględniając najświeższe orzecznictwo (w tym wyrok SN z dnia 2 września 2019 r., sygn. III CZP 99/18) wskazał jakie są tendencje orzecznicze i jaki pogląd zaczyna dominować w polskim sądownictwie.

Poświęcasz dużo czasu na ustalenie, który pogląd w orzecznictwie jest dominujący? Idealną ofertą dla Ciebie jest Lex Linie Orzecznicze Zobacz ofertę>>

Zobacz również:

SN: Ubezpieczyciel płaci za eksperta wynajętego przez poszkodowanego

 

Katarzyna Baczyńska
product manager Działu Legal

 

 

 

 

Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?
Znajdź rozwiązanie dla siebie.

Zamów prezentacje produktów LEX, dzięki której poznasz pełne możliwości serwisu oraz uzyskasz informacje o pakietach spełniających Twoje potrzeby.