Wolters Kluwer Sklep Online

Jesteś już użytkownikiem programów LEX?

Zadania JST w procesie przygotowania i przeprowadzenia wyborów do Sejmu i Senatu w 2019 – komentarz praktyczny

07 sierpnia 2019

Wybory Parlamentarne 2019 zostały ogłoszone. Organy samorządu terytorialnego - w szczególności organy gmin - są poważnie zaangażowane w proces wyborczy. Dowiedz się jakie obowiązki ciążą na jednostkach samorządu terytorialnego i w jaki sposób je wykonać.

Wybory Parlamentarne 2019 a samorząd terytorialny

Zapraszamy do zapoznania się z nowym komentarzem praktycznym omawiającym zadania jst w procesie przygotowania i przeprowadzenia wyborów do Sejmu i Senatu w 2019 r. Mnogość powinności może przysporzyć jednostkom samorządu terytorialnego wiele trudności - ich liczba oraz waga sprawia, że spełnienie wszystkich jest prawdziwym wyzwaniem. Bez prawidłowego i sprawnego działania organów samorządu przeprowadzenie wyborów byłoby niemożliwe.  

Wybory do Sejmu i Senatu 2019 - zadania jednostek samorządu terytorialnego

Komentarz praktyczny pomocą dla gmin

Zawarte w komentarzu praktycznym, dostępnym dla użytkowników LEX Administracja i LEX Urząd, pełne opracowanie wszelkich spoczywających na jst, a zwłaszcza na gminach, obowiązków związanych z nadchodzącymi wyborami pozwoli na ich łatwiejsze zrozumienie i wykonanie. Dzięki nowemu komentarzowi praktycznemu dowiesz się m.in.:

  • co powinien zrobić wójt by zapewnić obsługę urzędnikom wyborczym, 
  • w jaki sposób należy prowadzić rejestr i spis wyborców,  
  • jakie obowiązki ciążą na jst w związku z agitacją wyborczą,
  • jakie są zadania urzędników wyborczych w związku z głosowaniem korespondencyjnym,
  • jak przygotować lokal wyborczy, co wiąże się z archiwizacją dokumentów wyborczych.

Autorką komentarza jest Pani Anna Rakowska-Trela - doktor habilitowany nauk prawnych, profesor w katedrze Prawa Konstytucyjnego UŁ, adwokat. Autorka kilkudziesięciu publikacji z zakresu prawa konstytucyjnego, w tym przede wszystkim prawa wyborczego.  

Jesteś użytkownikiem programów LEX?

Zaloguj się do programu i czytaj więcej.

Zaloguj się

Cała wiedza w jednym miejscu

Zachęcamy również do zapoznania się z komentarzami praktycznymi, dostępnymi dla użytkowników LEX Administracja i LEX Urząd, omawiającymi szczegółowo dane zagadnienia związane z wyborami:

Wszystkie komentarze praktyczne związane z wyborami znajdziesz TUTAJ.  

Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?
Znajdź rozwiązanie dla siebie.

Zamów prezentacje produktów LEX, dzięki której poznasz pełne możliwości serwisu oraz uzyskasz informacje o pakietach spełniających Twoje potrzeby.