Wolters Kluwer Sklep Online

Jesteś już użytkownikiem programów LEX?

Iloraz HR. Co Ty wiesz o zarządzaniu? Pierwszy w Polsce raport z testu wiedzy wśród polskich menedżerów HR.

02 października 2019

Polscy menedżerowie mogą pochwalić się najlepszym wynikiem w obszarze „Wynagrodzenia i benefity” (aż 72 proc. pozytywnych odpowiedzi), ale już „Rekrutacja i selekcja” wypada dużo gorzej – tylko 40 proc. poprawnych wskazań. To wyniki największego w Polsce badania wiedzy wśród polskich menedżerów HR.

Iloraz HR. Co Ty wiesz o zarządzaniu? Pierwszy w Polsce raport z testu wiedzy wśród polskich menedżerów HR.

Co polscy menedżerowie wiedzą o zarządzaniu?

250 menedżerów odpowiedziało na 44 pytania z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi zaznaczając opcję „prawda” lub „fałsz” przy każdym twierdzeniu. Test badał również ogólną wiedzę naukową, myślenie analityczne oraz przekonania na temat użyteczności badań w praktyce menedżerskiej.

„Co jest ważniejsze w podejmowaniu decyzji – intuicja czy fakty? Jak przekładają się badania naukowe na praktykę menedżerów? Czy warto być refleksyjnym menedżerem HR? To pytania, które towarzyszyły mi, kiedy projektowałem i prowadziłem pierwsze w Polsce badania wiedzy naukowej menedżerów na temat zarządzania zasobami ludzkimi, a także kiedy analizowałem ich wyniki„ – tak we wstępie do raportu pisze autor badania, dr Piotr Prokopowicz.

Pełna wersja raportu: Iloraz HR. Co Ty wiesz o zarządzaniu?pobierz bezpłatnie 

Co wynika z badania wiedzy wśród polskich menedżerów?

  • Wiedza z zakresu zarządzania polskich menedżerów HR nie odbiega w żaden istotny sposób od wiedzy menedżerów z USA, Holandii, Australii i innych krajów, w których przeprowadzono podobne badania – polscy menedżerowie odpowiedzieli poprawnie średnio na 58 proc. zadanych pytań.
  • Nie istnieje żaden istotny związek między samooceną wiedzy z zakresu zarządzania a rzeczywistą wiedzą na jego temat.
  • Na wiedzę naukową z zakresu HR-u nie ma również wpływu czytanie czasopism lub stron internetowych zajmujących się tematyką HR-ową.
  • Wyraźne różnice w zakresie wiedzy na temat zarządzania można zauważyć między absolwentami różnych specjalizacji. Najwyższy wynik uzyskali absolwenci studiów MBA oraz nauk ścisłych, najgorsze wyniki – absolwenci nauk humanistycznych.
  • Istotną zależność da się zauważyć między doświadczeniem zawodowym w branży HR a wiedzą z zakresu zarządzania – im większe doświadczenie, tym lepszy wynik w teście wiedzy.

To tylko kilka wniosków z testu wiedzy przeprowadzonego wśród właścicieli firm, menedżerów i specjalistów. 
Pełne opracowanie badania znajduje się w raporcie Iloraz HR. Co Ty wiesz o zarządzaniu? Raport dostępny jest bezpłatnie na stronie LEX HR 

 

Zainspiruj się najlepszymi praktykami.

Poznaj koncepcje warte skopiowania i studia przypadków polskich i międzynarodowych organizacji. Co miesiąc w LEX HR pojawia się kilka nowych casów wartych uwagi. 

Więcej o programie dowiesz się na stronie LEX HR

Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?
Znajdź rozwiązanie dla siebie.

Zamów prezentacje produktów LEX, dzięki której poznasz pełne możliwości serwisu oraz uzyskasz informacje o pakietach spełniających Twoje potrzeby.