Wolters Kluwer Sklep Online

Jesteś już użytkownikiem programów LEX?

Internet pomocny studentowi w dobie koronawirusa

12 maja 2020

Sytuacja pandemii koronawirusa i związane z tym zamknięcie bibliotek zdecydowanie utrudnia studentom korzystanie z publikacji naukowych. Wiele bibliotek uniwersyteckich jest czynnych przynajmniej do końca maja lub do odwołania.

Jedynym sposobem na kontynuowanie pracy np. nad pracą magisterską jest skorzystanie z wszelkich źródeł dostępnych w internecie, a wbrew pozorom nie jest tego mało. Popularne wśród studentów źródła wiedzy to m.in.:

 • dostępne recenzowane artykuły naukowe lub prace doktorskie
 • publikacje w zasobach takich programów jak Google Scholar czy Google Book

Czy korzystanie z zasobów internetowych jest legalne?

Pomimo wielu walorów zasobów internetowych, istnieje również szereg wątpliwości prawnych dotyczących ich użytkowania. Takim przykładem jest korzystanie z materiałów udostępnianych studentom przez wykładowców. Jak twierdzi dr Iga Bałos z Akademii im. A. Frycza Modrzewskiego w Krakowie, co prawda możliwe jest udostępnianie artykułów w celach dydaktycznych, jednak przyjmuje się, że chodzi o treści udostępnianie na konkretnej platformie, zabezpieczonej loginem i hasłem. "Pierwsza wątpliwość dotyczy zakresu celu dydaktycznego. Raczej nie obejmuje on sytuacji, w której student chciałby pogłębić wiedzę w temacie przedstawianym podczas wirtualnego wykładu. Ma bowiem umożliwić wykładowcy przekazanie informacji i wzbogacić lub uwiarygodnić proces nauczania." - mówi dr Bałos. Wyjątkowa okoliczność, jaką jest w tej sytuacji pandemii nie jest w tym momencie brana pod uwagę.

 

System Informacji Prawnej bogatym i legalnym źródłem wiedzy

Bezpiecznym z prawnego punktu widzenia sposobem na pozyskanie informacji jest System Informacji Prawnej. Istnieje wiele walorów takiego rozwiązania m.in.

 1. Bezpłatny 60-dniowy dostęp do LEX Czasopisma Premium - obszernej bazy czasopism, w której znajdują się artykuły z tak cenionych tytułów jak Państwo i Prawo lub Samorząd Terytorialny. Dostęp do programu z pewnością pozwoli na zgromadzenie wielu przydatnych do pracy dyplomowej materiałów.

 2. Dostęp do bogatych zasobów LEX, również pomocnych w przygotowaniu wszelkich prac dyplomowych tj. m.in. codziennie aktualizowane akty prawne wyposażone w dokumenty powiązane np. wzory i tabele, najnowsze wydania komentarzy do ustaw, a także wygodne funkcjonalności takie jak "Zacytuj".

 3. Studentom przygotowującym się do kolokwiów i egzaminów dedykowany jest program LEXOTEKA, w którym znajdziesz:
 • 135 tytułów podręczników polecanych przez Profesorów w uczelnianych sylabusach
 • Publikacje nie tylko podręcznikowe, ale również przydatne studentom np. po nowelizacji istotnej ustawy albo ze względu na przejrzystą formę, np. Prawo karne. Minirepetytorium
  dr M. Błaszczyk i dr A. Zientary.
 • Nagrania i prezentacje z webinariów przygotowujących studentów do sesji letniej, dostępne w pulpicie studenckim, w boksie "Szkolenia dla studentów"
 • elektroniczne wersje papierowych wydań publikacji stanowiących wywiady ze znanymi autorytetami prawa takimi jak prof. Andrzej Wróbel czy prof. Andrzej Rzepliński
 • Akty prawne
 • Czytelne i pomocne w zapamiętywaniu procedury

Warto również poprosić wykładowców lub pracowników bibliotek o wsparcie tradycyjnym sposobem. Z pewnością wielu z nich ma w domowej lub służbowej biblioteczce cenne tytuły publikacji prawniczych. Wielu pracowników bibliotek chętnie skanuje studentom niezbędne materiały.

 

Internet pomocny studentowi w dobie koronawirusa
Hanna Kolenkiewicz
Product Manager LEX Akademia
 

Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?
Znajdź rozwiązanie dla siebie.

Zamów prezentacje produktów LEX, dzięki której poznasz pełne możliwości serwisu oraz uzyskasz informacje o pakietach spełniających Twoje potrzeby.