Wolters Kluwer Sklep Online

Jesteś już użytkownikiem programów LEX?

Podatników VAT czekają duże zmiany przepisów

11 lutego 2020

Od 1 stycznia 2020 r. podatnicy płacą PIT, CIT i VAT do urzędu skarbowego wyłącznie za pomocą indywidualnego rachunku podatkowego. Jest to tzw. mikrorachunek podatkowy. Podatnik może sprawdzić swój numer mikrorachunku w specjalnym generatorze dostępnym na stronie podatki.gov.pl lub w dowolnym urzędzie skarbowym. Wystarczy podać swój numer PESEL w przypadku osób fizycznych lub NIP w przypadku organizacji. Co istotne, numer nadawany jest każdemu podatnikowi i płatnikowi automatycznie. Nie wymaga więc składania żadnych wniosków do urzędu skarbowego.

Nowe zasady wystawiania faktur

Styczeń 2020 r. przyniósł też duże zmiany w zasadach wystawiania faktur. Od noworocznej środy do paragonów bez wskazanego NIP nabywcy nie można wystawiać faktur. Zmiana ma przeciwdziałać wyłudzeniom VAT. Nowe regulacje wymagają jednak od kupujących rozstrzygania już na etapie zakupów, czy działają jako przedsiębiorca, czy jako osoba prywatna. Eksperci zwracają uwagę, że może to rodzić problemy praktyczne – zwłaszcza, że surowe kary za błędy będą groziły obu stronom transakcji. Nowa zasada wystawiania faktur jest skutkiem nowelizacji art. 106b ustawy o VAT. Jego zmieniona wersja uzależnia możliwość wystawienia faktury VAT na rzecz podatnika, uprzednio udokumentowanej paragonem i zaewidencjonowanej na kasie rejestrującej, jeżeli w treści paragonu został wskazany numer NIP nabywcy. Obowiązek ten nie będzie dotyczył jednak usług taksówek osobowych, z wyłączeniem wynajmu samochodów osobowych z kierowcą (PKWiU 49.32.11.0).

Wymiana kas fiskalnych

Najbliższe miesiące upłyną również pod znakiem wymiany kas fiskalnych. Urządzenia z papierowym zapisem kopii stopniowo są wycofywane. Co do zasady, stare kasy z papierowym zapisem kopii będzie można stosować, dopóki nie straci ważność potwierdzenie, że kasa spełnia funkcje wymienione w przepisach. Do 31 grudnia 2019 r. ze starych kas mogli korzystać:

  • przedsiębiorcy - świadczący naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania, oraz w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów,
  • sprzedający benzynę, olej napędowy czy gaz przeznaczonego do napędu pojazdów.

Od stycznia 2020 r. te podmioty muszą mieć kasy online.

Nowy JPK już od kwietnia i lipca

Od kwietnia 2020 roku duzi podatnicy VAT, a od lipca wszyscy, zamiast deklaracji VAT będą już wysyłać do urzędu nowy typ pliku JPK_VAT. Resort finansów obiecywał, że zmiana będzie dużym ułatwieniem dla podatników. Tymczasem okazuje się, że firmy nie będą miały łatwiej - będą musiały nadawać specjalne kody towarom i usługom. Trzeba też będzie dostosować programy księgowe.

Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?
Znajdź rozwiązanie dla siebie.

Zamów prezentacje produktów LEX, dzięki której poznasz pełne możliwości serwisu oraz uzyskasz informacje o pakietach spełniających Twoje potrzeby.