Wydłużono termin na powrót do nazwiska po rozwodzie
Rozwiedziony małżonek będzie miał więcej czasu na zmianę nazwiska. Ustawodawca wydłużył termin na złożenie oświadczenia przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego. Zmiana w KRiO wejdzie w życie 8 października 2025 roku.
Ustawa z dnia 24 czerwca 2025 r. o zmianie ustawy - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. poz. 897) wydłuża termin na złożenie oświadczenia o powrocie do nazwiska noszonego przed zawarciem małżeństwa. Rozwiedziony małżonek będzie miał na to 12 miesięcy, zamiast dotychczasowych 3 miesięcy. Zmiana przepisów jest efektem działań deregulacyjnych rządu.
Termin na powrót do poprzedniego nazwiska po rozwodzie
Powrót do poprzedniego nazwiska po rozwodzie jest uregulowany w art. 59 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Obecnie (stan prawny na: 18 lipca 2025 r.) termin na złożenie oświadczenia o powrocie do nazwiska, które małżonek nosił przed zawarciem małżeństwa, wynosi 3 miesiące od uprawomocnienia się orzeczenia rozwodu. Stosowne oświadczenie składane jest przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego lub konsulem. Od 8 października 2025 roku termin ten wyniesie 12 miesięcy. Rozwiedzeni małżonkowie, dla których termin do złożenia oświadczenia o powrocie do nazwiska nie upłynie przed 8 października, będą mieli wydłużony okres na dokonanie tej czynności do roku (art. 2 ustawy z dnia 24 czerwca 2025 r. o zmianie ustawy - Kodeks rodzinny i opiekuńczy).
Dlaczego wydłużono termin na złożenie oświadczenia o powrocie do nazwiska?
Projekt ustawy (Druk nr 1234 - Sejm Rzeczypospolitej Polskiej) uzasadniono faktem, że prawomocne wyroki rozwodowe nie zawsze zostają doręczone do urzędu stanu cywilnego w stosownym terminie. Ponadto wydłużony termin zapewnia większą swobodę oraz komfort psychiczny rozwiedzionej stronie na podjęcie decyzji o zmianie nazwiska.
Czy zmiana nazwiska po rozwodzie jest obowiązkowa?
Powrót do poprzedniego nazwiska po rozwodzie nie jest obligatoryjny. Jak wskazał Sąd Apelacyjny w Katowicach w sprawie V ACa 147/18 (LEX nr 3127867), nazwisko stanowi dobro osobiste człowieka, a ten, czyjego dobro zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania. W przytoczonej sprawie powód nie wykazał, żeby fakt noszenia przez byłą żonę jego nazwiska stanowił naruszenie czci, dobrego imienia czy wizerunku. Nie zaistniały więc wystarczające przesłanki, aby żądać od byłego małżonka rezygnacji z nazwiska przyjętego po zawarciu małżeństwa.
Zmiana nazwiska rodziców małoletniego dziecka
Zmiana nazwiska obojga rodziców rozciąga się na małoletnie dzieci i na dzieci, które zrodzą się z tego małżeństwa (art. 8. ust. 1 ustawy z dnia 17 października 2008 r. o zmianie imienia i nazwiska t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1988). Jednakże zgodnie z ustępem drugim tego artykułu, obligatoryjne jest wyrażenie przez drugiego rodzica zgody, chyba że nie ma on pełnej zdolności do czynności prawnych lub jest pozbawiony władzy rodzicielskiej albo nie żyje.