Wolters Kluwer Sklep Online

Jesteś już użytkownikiem programów LEX?

Co jest schematem podatkowym? Wyjaśni Ci to NOWA procedura

11 czerwca 2019

Obowiązek raportowania do Krajowej Administracji Skarbowej schematów podatkowych wszedł w życie od stycznia 2019 r. Odpowiedź na pytanie czym jest schemat podatkowy bywa jednak wciąż kłopotliwa, ze względu na szeroką definicję ustawową.

Jest nim zdarzenie (jedno lub kilka), jeżeli jest uzgodnione z podmiotem profesjonalnym albo wewnętrznie przez samego podatnika, a z jego wykonaniem wiąże się uzyskanie korzyści podatkowej. Cel w postaci uzyskania korzyści podatkowej musi być jedynym lub przeważającym uzasadnieniem dla przeprowadzenia danej czynności.

Ponieważ jednak niemalże każde działanie podejmowane przez firmy, jak również osoby fizyczne, może generować korzyść podatkową – pojawia się mnóstwo problemów praktycznych przy definiowaniu pojęcia schematu podatkowego. 

Procedura pt. Schemat podatkowy – pojęcie pomaga ustalić, czy dane uzgodnienie jest schematem podatkowym. Jej autor doradca podatkowy Tomasz Krywan dokładnie omawia poszczególne uzgodnienia wymienione w art. 86a  § 1 pkt 10 Ordynacji podatkowej, końcowo rozstrzygając, które z nich stanowią schemat podatkowy, a kiedy uzgodnienie schematem nie jest. Ponieważ sankcje za błędy w zakresie nowego obowiązku raportowania schematów podatkowych niejednego mogą przyprawić o zawrót głowy, warto zapoznać się z procedurą, która zapewni jego prawidłową realizację.  

Iwona Kaczorowska

redaktor naczelna "Przeglądu Podatkowego"

product manager Procedury Biznes

Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?
Znajdź rozwiązanie dla siebie.

Zamów prezentacje produktów LEX, dzięki której poznasz pełne możliwości serwisu oraz uzyskasz informacje o pakietach spełniających Twoje potrzeby.