Wolters Kluwer Sklep Online

Jesteś już użytkownikiem programów LEX?

Daninę solidarnościową można zapłacić do 1 czerwca

26 maja 2020

Na mocy tarczy antykryzysowej 3.0 osoby, które w 2019 r. zarobiły więcej niż 1 mln zł, mogą zapłacić daninę solidarnościową do 1 czerwca. Jest to 4% liczone od dochodu przekraczającego 1 mln zł. Oprócz tego normalny podatek.

Kto zapłaci daninę solidarnościową?


Danina solidarnościowa obciąża osoby pracujące na etacie, umowie o dzieło, zleceniu czy kontrakcie menedżerskim. Także zarabiających na wynajmie mieszkań (jeśli płacą podatek według skali) oraz sprzedających papiery wartościowe. Dotyczy ona również najbogatszych przedsiębiorców (rozliczających się zarówno według skali, jak i stawką liniową).

Nowo utworzony Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych jest zasilany z części składki na Fundusz Pracy i z daniny solidarnościowej od osób zarabiających ponad 1 mln zł rocznie. Oznacza to w praktyce 40.000 zł od każdego kolejnego miliona złotych dochodów.

Procedura pt. Danina solidarnościowa pozwala ustalić czy osoba fizyczna obowiązana jest do zapłaty daniny solidarnościowej oraz wskazuje związane z zapłatą tej daniny obowiązki.  

Danina ta nie obejmuje wszystkich dochodów, przykładowo ze sprzedaży domu lub mieszkania (oczywiście jeśli nastąpi poza działalnością gospodarczą), a także opodatkowanych ryczałtowo przychodów (z najmu albo działalności gospodarczej). Podatek solidarnościowy nie dotyka również osób prawnych, w tym spółek z o.o. oraz akcyjnych. Nawet jeśli osiągną dochód powyżej 1 mln zł.

Złożenie deklaracji i zapłata daniny

Kwotę daniny solidarnościowej należy wykazać w deklaracji DSF-1. Jest ona składana w terminie do 30 kwietnia roku kalendarzowego. Obowiązek ten miał po raz pierwszy podlegać wykonaniu do 30 kwietnia, jednak ze względu na pandemię koronawirusa przepisami tarczy antykryzysowej 3.0 termin ten został przedłużony do 1 czerwca.

Również termin zapłaty daniny solidarnościowej, który początkowo upływał 30 kwietnia, został ze względu na pandemię koronawirusa przedłużony do 1 czerwca.

Podział majątku wspólnego małżonków

Iwona Kaczorowska
Redaktor Naczelna "Przeglądu Podatkowego"
Product Manager Procedury Biznes

Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?
Znajdź rozwiązanie dla siebie.

Zamów prezentacje produktów LEX, dzięki której poznasz pełne możliwości serwisu oraz uzyskasz informacje o pakietach spełniających Twoje potrzeby.