Wolters Kluwer Sklep Online

Jesteś już użytkownikiem programów LEX?

Od 22 maja można rejestrować fundacje rodzinne

31 maja 2023

W dniu 22 maja w polskim prawie pojawiła się fundacja rodzinna. To nowe rozwiązanie ma pozwolić firmom rodzinnym na stabilną działalność po śmierci właściciela lub po jego przejściu na emeryturę. Fundacja rodzinna to długo oczekiwane prawne uregulowanie sukcesji rodzinnego biznesu.

 

 

Idea fundacji rodzinnej 

Fundacja rodzinna to forma prawna prowadzenia działalności długo i z nadzieją oczekiwana przez polskie firmy rodzinne, bowiem pierwsze pokolenie przedsiębiorców, którzy z sukcesem prowadzą firmy rodzinne już od lat 80. XX w., albo przeszło na emeryturę, albo rozważa taki krok, a nie zawsze nestor rodu może znaleźć sukcesora zainteresowanego prowadzeniem firmy rodzinnej. Fundacja rodzinna ma stworzyć całkowicie nowe możliwości planowania sukcesyjnego, które doskonale sprawdziły się w wielu krajach.

W międzypokoleniowych rodzinach uwydatniają się różnice w zaangażowaniu czy zainteresowaniu dbaniem o rozwój firm rodzinnych. Niejednokrotnie spory między spadkobiercami doprowadzają do paraliżu świetnie wcześniej funkcjonujących biznesów. Z tych względów od wielu lat polscy przedsiębiorcy postulowali wprowadzenie regulacji w zakresie fundacji rodzinnych.

 

Fundację rodzinną przedstawiamy w następujących procedurach: 

 

Powstanie fundacji rodzinnej 

Rodzaje działalności gospodarczej wykonywanej przez fundację rodzinną

Zakres odpowiedzialności fundacji rodzinnej za zobowiązania fundatora 

 

Przeczytaj także: 

 

Fundacja rodzinna – zasady opodatkowania 

Fundacja rodzinna – aspekty księgowe 

Zasady opodatkowania fundacji rodzinnej

 

 

Aspekty sukcesyjne, ale też podatkowe

 

Fundacja rodzinna może być również narzędziem planowania podatkowego. Wniesienie majątku fundacji jest neutralne podatkowo, nie rodzi obowiązku podatkowego. Dodatkowo ustawodawca przewidział dla fundacji rodzinnej korzystne zasady opodatkowania. Fundator czy beneficjent fundacji rodzinnej będzie mógł być wspólnikiem spółki – podatnika estońskiego CIT. Z kolei osoby z najbliższej rodziny fundatora będą mogły skorzystać z obniżonej 15% stawki PIT.

 

Zasady rozliczania na gruncie PIT i CIT zostały omówione w następujących procedurach: 

 

Fundacja rodzinna – opodatkowanie CIT

Fundacja rodzinna – opodatkowanie PIT 

 

Podział majątku wspólnego małżonków

Iwona Kaczorowska

redaktor naczelna "Przeglądu Podatkowego"