Wolters Kluwer Sklep Online

Jesteś już użytkownikiem programów LEX?

Nie szukaj na własną rękę, już znaleźliśmy te przepisy za Ciebie!

16 listopada 2020

Wystarczy jedno kliknięcie, by wyświetlić listę dokumentów, które ustawodawca "miał na myśli" w odesłaniu do przepisów odrębnych, szczegółowych czy też do "bezimiennej" ustawy. Wyjaśniamy, czym jest hipertekst merytoryczny oraz jak usprawnia pracę użytkownika – jako funkcjonalność jedyna dostępna na rynku, opracowana na taką skalę.

Hipertekst merytoryczny - link i lista przepisów

Hipertekst merytoryczny – co to jest?

Linkowanie aktów prawnych między sobą to jeden ze sposobów skracających wyszukiwanie. Lecz - o ile zalinkowanie dokumentu wymienionego w przepisach wprost – nie sprawia kłopotów, o tyle odesłanie o ogólnym charakterze może stanowić problem. W takim przypadku potrzeba więcej czasu na ustalenie, o które dokładnie dokumenty lub ich fragmenty chodzi. Hipertekst merytoryczny w programie LEX to linki do przepisów, do których ustawodawca odsyła w sposób ogólny. Tego typu odesłania nie są nakładane automatycznie. Są one wnikliwie opracowywane przez redakcję LEX.

Jak wyglądają merytoryczne odesłania w systemie LEX?

Hipertekst merytoryczny nietrudno rozpoznać w programie. W odróżnieniu od typowych  linków formalnych, te merytoryczne odesłania oznaczamy w tekstach ustaw linią przerywaną. Kliknięcie tak wyglądającego linku powoduje wyświetlenie listy aktów regulujących daną materię wraz z oznaczeniem szczegółowych jednostek redakcyjnych, które się do niej odnoszą. Linki merytoryczne są nakładane na sformułowania typu: "w drodze ustawy można tworzyć (...)"; "szczegóły (...) określa ustawa", "jeżeli przepis odrębny nie stanowi inaczej", "sposób (...) regulują odrębne przepisy" itp.

Odesłania - link merytoryczny i link formalny

Hipertekst merytoryczny to efektywna praca z LEX-em

Wyobraź sobie, że musisz samodzielnie dotrzeć do grup przepisów kryjących się pod bliżej nieokreślonymi sformułowaniami typu "odrębne przepisy", "określa ustawa". A koniecznie potrzebujesz listy tych regulacji, by zweryfikować założenia swojej sprawy. Gotowe, merytorycznie opracowane odesłania z Konstytucji oraz z kilkudziesięciu ważniejszych ustaw (Zobacz listę!) z pewnością znacząco oszczędzą czas potrzebny do wyszukania powiązań na własną rękę – to może zająć dodatkowe godziny pracy. W systemie LEX ustalenie takich powiązań zajmie Ci jedno kliknięcie. I jak się okazuje, przygotowanie tego typu funkcjonalności nie jest wcale takie proste i oczywiste. Jako jedyni na rynku mamy profesjonalnie opracowany hipertekst merytoryczny na tak wielu ustawach!

Nie szukaj na własną rękę, już znaleźliśmy te przepisy za Ciebie! – fot. 2
Małgorzata Sowa-Grajewska

Product Manager

Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?
Znajdź rozwiązanie dla siebie.

Zamów prezentacje produktów LEX, dzięki której poznasz pełne możliwości serwisu oraz uzyskasz informacje o pakietach spełniających Twoje potrzeby.