Wolters Kluwer Sklep Online

Jesteś już użytkownikiem programów LEX?

Przez Indeks do celu, czyli jak hasła wspierają wyszukiwarkę LEX Search

12 grudnia 2019

Poszukujesz informacji związanej z konkretnym zagadnieniem prawnym w programie LEX? Użyj wyszukiwarki LEX Search. Znajdziesz w niej podpowiedzi haseł. Wyszukiwarka LEX Search jest wyposażona w nowoczesny mechanizm wyszukiwania dokumentów powiązanych ze wskazanym pojęciem Indeksu.

W polu LEX Search podpowiadają się hasła z Indeksu

Indeks w wyszukiwarce LEX Search 

Do haseł Indeksu najłatwiej jest dotrzeć z poziomu pola wyszukiwarki LEX SearchWystarczy wskazać pojęcie na liście podpowiedzi pod wyszukiwarką i zatwierdzić jego wybór w prawej części okna: "Otwórz hasło". Jedno kliknięcie i lista dokumentów powiązanych ze wskazanym pojęciem wyświetli się na ekranie.

Pojęcia Indeksu to także słowa naprowadzające na hasło

Użytkownik wcale nie musi wpisywać dokładnie takiej nazwy pojęcia, jakie figuruje w programie LEX. W spisie podpowiadanych pojęć uwzględnia się także synonimy, skróty, nazwy funkcjonujące w obrocie medialnym czy frazy bliskoznaczne. Zatwierdzenie podpowiedzi nakieruje Użytkownika na odpowiednie hasło. Przykładowo, Użytkownik szuka dokumentów związanych z zagadnieniem 500+. Wpisuje do wyszukiwarki ciąg "500". Wybiera z listy podpowiedzi "Program 500+". Wyszukiwarka LEX Search naprowadzi go na hasło "Pomoc państwa w wychowywaniu dzieci". Warto przećwiczyć ten mechanizm na różnych przykładach, np.: split payment, CUS, e-dziennik.

Widok haseł Indeksu w porządku alfabetycznym

Indeks jako sposób wyszukiwania w lewym panelu

Użytkownicy przyzwyczajeni do wzrokowego wyszukiwania w spisie haseł, znajdą w programie widok z alfabetyczną systematyką pojęć. Indeks w postaci alfabetycznej listy jest dostępny w lewym panelu okna głównego programu. Użytkownik ma możliwość wybrania indeksu głównego lub tematycznego - np. oświatowego, budowlanego, prokuratorskiego - w zależności od posiadanej wersji programu LEX. W oknie głównym można przeszukiwać klasyczną strukturę: alfabetycznie lub za pomocą specjalnej wyszukiwarki przeszukującej tekstowo hasła.

Przez Indeks do celu, czyli jak hasła wspierają wyszukiwarkę LEX Search – fot. 2

Pojęcia Indeksu są dostępne w dokumentach

Do haseł można dotrzeć również z poziomu otwartego dokumentu. Umożliwia to zakładka "Słowa kluczowe" dostępna w prawej części okna z tekstem. Użytkownik znajdzie tam alfabetyczną listę powiązanych z dokumentem haseł i może je z tego miejsca przeglądać.  

 

Małgorzata Sowa-Grajewska
product manager LEX Search i Jednolitego Indeksu

Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?
Znajdź rozwiązanie dla siebie.

Zamów prezentacje produktów LEX, dzięki której poznasz pełne możliwości serwisu oraz uzyskasz informacje o pakietach spełniających Twoje potrzeby.