Wolters Kluwer Sklep Online

Jesteś już użytkownikiem programów LEX?

Jak wdrożyć e-skierowania w podmiocie leczniczym i praktyce lekarskiej

28 września 2020

8 styczeń 2021 r. to kolejna przełomowa data z punktu widzenia rozwoju e-zdrowia w naszym kraju. Wejdzie bowiem w życie obowiązek realizacji e-skierowań (będących kolejnymi po e-recepcie elektronicznymi dokumentami). Ich wprowadzenie niesie za sobą szereg korzyści: dane pacjenta będą pobrane automatycznie przy rejestracji e-skierowania przez podmiot realizujący, lekarz nie musi dodatkowo go podpisywać czy łatwiej będzie uzyskać dostęp do e-skierowań pacjenta.

Biorąc pod uwagę, że do wdrożenia nowych rozwiązań zobowiązany jest każdy świadczeniodawca realizujący świadczenia opieki zdrowotnej finansowane ze środków publicznych, a czasu na przygotowanie się placówki medyczne nie mają już zbyt dużo, należy możliwie szybko podjąć stosowne działania celem podłączenia się do systemu umożliwiającego wystawianie e-skierowań. Zgodnie z założeniami, po 8 stycznia 2021 r. wszystkie uwzględnione w przepisach rodzaje skierowań będą bowiem funkcjonowały wyłącznie w postaci cyfrowej.

Wdrożenie e-skierowania w pigułce

Chcąc ułatwić naszym użytkownikom przejście na e-skierowania opublikowaliśmy w LEX nowy komentarz praktyczny: Jak wdrożyć e-skierowania w podmiocie leczniczym i praktyce lekarskiej. W jego ramach nasz ekspert udziela odpowiedzi na takie pytania jak:

  • Czym tak na prawdę jest e-skierowanie?
  • Jakie podmioty są zobligowane są do wdrożenia e-skierowania?
  • Na jakie konkretnie świadczenia zdrowotne muszą być one wystawiane?
  • W jaki sposób NFZ premiuje finansowo placówki POZ i AOS, które odchodzą od skierowań wystawianych w postaci papierowej?
  • Jakie działania musi podjąć placówka medyczna celem przejścia na e-skierowania?
  • Jakie ułatwienia w tym zakresie przewidziano dla praktyk lekarskich?
Jak wdrożyć e-skierowania w podmiocie leczniczym i praktyce lekarskiej
Norbert Bonin

Product manager LEX Ochrona Zdrowia oraz LEX Medica

Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?
Znajdź rozwiązanie dla siebie.

Zamów prezentacje produktów LEX, dzięki której poznasz pełne możliwości serwisu oraz uzyskasz informacje o pakietach spełniających Twoje potrzeby.