Wolters Kluwer Sklep Online

Jesteś już użytkownikiem programów LEX?

Nowe wymogi środowiskowe dla branży żywnościowej

15 maja 2020

Nowe przepisy UE dotyczące ochrony środowiska wymuszają na firmach żywnościowych zmiany w już uzyskanych pozwoleniach zintegrowanych. Wiele firm z branży zastanawia się, czy obowiązek modyfikacji pozwoleń ich również dotyczy. A jeśli tak, jak wygląda procedura zmiany na podstawie nowej regulacji.


W komentarzu praktycznym opublikowany w programie LEX Prawo Europejskie dr Radosław Maruszkin, ekspert z zakresu prawa ochrony środowiska, wyjaśnia, że nie wszyscy przedsiębiorcy z branży żywnościowej muszą podejmować działania w celu dokonania zmian w pozwoleniach zintegrowanych. Decyzja UE nr 2019/2031 ustanawiająca konkluzje dotyczące najlepszych dostępnych technik (BAT) w odniesieniu do przemysłu spożywczego, produkcji napojów i mleczarskiego nakłada taki obowiązek jedynie na tych, których zakłady są odpowiednio dużej skali, np. wytwarzają co najmniej X ton produktu końcowego na dobę.

Nie zmienia to faktu, że zagadnienie pozwoleń zintegrowanych oraz najlepszych dostępnych technik (tzw. BAT-ów) w kontekście nowych przepisów jest skomplikowaną i wieloaspektową materią.

Komentarz naszego eksperta wyjaśnia dokładnie:

  • co to są BAT-y
  • jak powstają BAT-y
  • kogo dotyczy ww. unijna decyzja
  • jaka jest treść tej decyzji
  • co firmy żywnościowe powinny wiedzieć o pozwoleniach zintegrowanych oraz
  • co powinny zrobić w związku z przyjęciem unijnej decyzji.

 

Nowe wymogi środowiskowe dla branży żywnościowej
Rafał Bujalski
Product manager LEX Prawo Europejskie

Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?
Znajdź rozwiązanie dla siebie.

Zamów prezentacje produktów LEX, dzięki której poznasz pełne możliwości serwisu oraz uzyskasz informacje o pakietach spełniających Twoje potrzeby.