Wolters Kluwer Sklep Online

Jesteś już użytkownikiem programów LEX?

Kasy fiskalne online czyli nowy obowiązek dla prawników już od 1 lipca

19 kwietnia 2021

Już 1 stycznia 2021 roku adwokaci i radcowie prawni mieli rozpocząć ewidencję sprzedaży przy wykorzystaniu kas rejestrujących (fiskalnych) online. Wobec wystąpienia stanu epidemii Covid-19, obowiązek ten został przesunięty na 1 lipca 2021 roku. Co w praktyce oznaczać będzie to dla prawników?

 

Nowy obowiązek budzi spore emocje wśród prawników. Skarżą się bowiem, że kolejne inwestycje są szczególnie trudne w covidowym czasie. W kuluarach coraz głośniejsze są postulaty odłożenia tego wymogu do stycznia 2022 roku, to kwestia ta nie jest jeszcze przesądzona. Dlatego też każdy prawnik powinien już teraz poznać procedurę przejścia z kas tradycyjnych na kasy fiskalne online.

Przejście z kas tradycyjnych na kasy fiskalne online

Procedura przejścia z kas tradycyjnych na kasy fiskalne została krok po kroku opisana w nowym komentarzu praktycznym dostępnym w LEX - Obowiązek posiadania kas fiskalnych przez adwokatów i radców prawnych w praktyce. Jak wskazuje Autor, "na wstępie wyjaśnić należy czym kasy rejestrujące online różnią się od kas dotychczas stosowanych. Podstawową różnicą jest, że kasa fiskalna online zapewnia automatyczne przesyłanie informacji o wystawionych paragonach do Centralnego Repozytorium Kas. Dane te trafiają zatem od razu do Krajowej Administracji Skarbowej. Kasy rejestrujące online pozwalają rzecz jasna również na wydruk tradycyjnych paragonów, a w zależności od modelu również przesyłanie eparagonów. Nowy tym urządzeń fiskalnych wyposażony jest też w specjalny moduł pamięci chronionej, która ma zapewniać większą ochronę informacji zapisywanych w pamięci kasy rejestrującej".

Jak czytamy dalej w komentarzu praktycznym, kasy te zastępują dotychczas stosowane urządzenia fiskalne. Ich stosowanie dla części branż jest obowiązkowe już od 1 stycznia 2021 roku. Dla branży prawniczej, medycznej, kosmetycznej, budowlanej oraz zakładów fryzjerskich i klubów fitness obowiązek ten pojawia się z dniem 1 lipca 2021 roku. Tym samym, od tego dnia adwokaci i radcowie prawni nie będą mogli korzystać z tradycyjnych kas rejestrujących. Dotyczy to także kas posiadających możliwość wysyłania eparagonów, o ile nie spełniają one wymogów przewidzianych dla kas rejestrujących online. Dotychczasowe „tradycyjne” kasy rejestrujące mają zaś zostać całkowicie wyeliminowane do końca 2022 roku. Od stycznia 2023 roku cała sprzedaż, niezależnie od branży w jakiej działa dany podatnik, ma być zatem ewidencjonowana wyłącznie przy użyciu kas rejestrujących online.

Ulga na zakup kasy rejestrującej online

Podobnie, jak przy pierwotnym wprowadzeniu obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kas rejestrujących, również przejście na kasy rejestrującej online pozwala na skorzystanie z ulgi podatkowej. Kupując zatem kasę rejestrującą online można odliczyć od podatku należnego VAT 90 proc. jej wartości netto, ale nie więcej niż 700 zł. Kwota ta nie stanowi przy tym przychodu podatnika, nie jest zatem obciążona żadnym podatkiem. Nie ma wątpliwości, że podatnik może skorzystać z tej ulgi tylko raz - gdy rozpoczyna ewidencjonowanie obrotu za pomocą kas. Nie jest natomiast oczywiste, czy z tej ulgi może skorzystać podatnik, który, co prawda rozpoczyna swoją działalność gospodarczą z użyciem kas, ale nabył przedsiębiorstwo, które już przedtem kasy stosowało. Rozstrzygnięcie tej kwestii wydaje się niezależne od tego, na jakiej drodze nastąpiło nabycie przedsiębiorstwa - czy poprzez aport, poprzez przekształcenie podmiotowe, czy w drodze umowy sprzedaży. Dwa odmienne poglądy w temacie zaprezentowane zostały w dostępnej w LEX Kompas Orzeczniczy linii orzeczniczej - Ulga na zakup kas rejestrujących - korzystanie przez nabywcę przedsiębiorstwa. Wydaje się, że rozpatrywany dylemat pozostaje aktualny także w stanie prawnym obowiązującym od 1 maja 2019 r., kiedy to omawiana ulga dotyczy już tylko nabycia kas online.

LEX Kompas Orzeczniczy - Twój kierunek w pracy z orzeczeniami

Ustalenie praktyki orzeczniczej i obowiązujących linii orzeczniczych stanowi podstawę pracy prawnika. Okazuje się, że research orzeczniczy może zająć więcej czasu niż napisanie pisma procesowego. Może trwać kilka godzin, a nawet kilka dni. Dzięki nowym funkcjonalnościom dostępnym w LEX Kompas Orzeczniczy taki research może być znacznie krótszy.

LEX Kompas Orzeczniczy

Zobacz jak LEX Kompas Orzeczniczy działa w praktyce.

Nowe zasady obsadzania stanowiska dyrektora szkoły w okresie epidemii
Katarzyna Irytowska

Product Manager LEX Kancelaria Prawna

Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?
Znajdź rozwiązanie dla siebie.

Zamów prezentacje produktów LEX, dzięki której poznasz pełne możliwości serwisu oraz uzyskasz informacje o pakietach spełniających Twoje potrzeby.