Wolters Kluwer Sklep Online

Jesteś już użytkownikiem programów LEX?

Czy podczas godzin dla seniorów seniorowi może towarzyszyć w zakupach osoba młodsza?

03 lutego 2021

Jednym ze środków zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa są tzw. godziny dla seniorów w sklepach i niektórych punktach usługowych. Oznaczają one, że w dniach roboczych (od poniedziałku do piątku) między godziną 10.00 a 12.00, jedynymi osobami obsługiwanymi w tych placówkach mogą być osoby powyżej 60. roku życia, czyli seniorzy.

Wyjątkiem jest przypadek, w którym sprzedaż ma dotyczyć środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia - wtedy wydanie takiego środka może nastąpić bez względu godziny dla seniorów, a więc obsłużone mogą być nawet młodsze osoby.

Czy w czasie godzin dla seniorów osoby towarzyszące seniorom mogą brać udział w zakupach?

Na powyższe pytanie w przepisach regulujących godziny dla seniorów nie znajdziemy bezpośredniej odpowiedzi. Jednak zdaniem Aleksandry Partyk, Autorki komentarza praktycznego Osoba towarzysząca seniorowi w sklepie w tzw. godzinach dla seniorów, decydująca dla wyjaśnienia tej wątpliwości jest   analiza znaczenia terminu „obsługuje”.

Obsługa w sklepie - jak to rozumieć?

Z porównania definicji słownikowych wynika, że obsługiwanie w sklepie oznacza realizowanie potrzeb klienta, np. poprzez:

  • okazanie towaru,
  • przyniesienie określonej rzeczy z zaplecza sklepu,
  • oraz przede wszystkim sfinalizowanie samej sprzedaży.

Nie można jednak uznać, że każdy kto przekroczy próg sklepu automatycznie staje się osobą obsługiwaną - przecież osoby, która wchodzi do sklepu zapytać o drogę, personel sklepu nie obsługuje, tylko udziela jej wskazówek. Trudno również powiedzieć, że obsługiwana jest osoba, która wprawdzie przyszła do sklepu z zamiarem zakupienia jakiegoś towaru, jednak personel nie zwraca na nią uwagi, np. z powodu zbyt wielu klientów.  

Z powyższego zatem wynika, że o ile w godzinach dla seniorów w sklepie co do zasady obsługiwani mogą być tylko seniorzy,  to nie można uznać, że towarzyszące im młodsze osoby mają bezwzględny zakaz wstępu do sklepu w tym czasie. Jeśli osoby takie nie żądają obsługi, a jedynie towarzyszą seniorowi - mają prawo przebywać na terenie sklepu, a personel nie ma prawa im tego zabronić.

Senior może potrzebować pomocy w zakupach

Jest to o tyle istotne, że często osoby takie aktywnie pomagają seniorom w zakupach, np. nosząc siatki z zakupami, trudno więc wymagać, żeby w godzinach dla seniorów pomagający stał pod sklepem i czekał, aż kupujący senior wyniesie zakupy na zewnątrz.

Po więcej szczegółów na ten temat odsyłam do wspomnianego komentarza.

Czy podczas godzin dla seniorów seniorowi może towarzyszyć w zakupach osoba młodsza?
Eliza Wasińska

product manager

 

Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?
Znajdź rozwiązanie dla siebie.

Zamów prezentacje produktów LEX, dzięki której poznasz pełne możliwości serwisu oraz uzyskasz informacje o pakietach spełniających Twoje potrzeby.