Wolters Kluwer Sklep Online

Jesteś już użytkownikiem programów LEX?

Outsourcing dla instytucji finansowych w świetle wytycznych EBA

18 września 2019

Rozwój technologii finansowych w ostatnich latach przyśpieszył. Widoczne jest to nie tylko po liczbie nowych podmiotów pojawiających się na rynku finansowym, ale również działaniach podejmowanych przez banki w kontekście ich transformacji cyfrowej. Nowe technologie są z jednej strony szansą, z drugiej zaś dużym wyzwaniem biznesowym i regulacyjnym. Coraz częściej znaczące instytucje decydują się na współpracę z fintechami oraz dostawcami, co wymaga zazwyczaj zawierania umów outsourcingowych, które „rządzą się” swoimi surowymi prawami.

Outsourcing dla instytucji finansowych w świetle wytycznych EBA

Nowe wytyczne

Na początku roku Europejski Urząd Nadzoru Bankowego wydał wytyczne Final Report on EBA Guidelines on outsourcing arrangements. Mają one bardzo duże znaczenie dla całego sektora finansowego, ponieważ adresują wiele problemów, które powstały w ostatnich latach, m.in. w kontekście wykorzystania rozwiązań chmurowych, outsourcingu poza Europejski Obszar Gospodarczy (EOG), czy też „uczestnictwa” fintechów w działalności operacyjnej banków.

Zastosowanie

Wytyczne znajdą zastosowanie do umów zawartych od 1.10.2019 r., pozostałe zaś powinny zostać dostosowane do nowych wymogów do 31.12.2021 r. Czasu jest więc niewiele, a Wytyczne mogą wymagać wprowadzenia istotnych zmian do polityki outsourcingu oraz regulaminów wewnętrznych, jak też procedur.

Najnowszy komentarz praktyczny Michała Nowakowskiego Nowe zasady outsourcingu dla instytucji finansowych w świetle wytycznych EBA. Nowe technologie a podejście regulatorów w sposób szczegółowy analizuje wytyczne ukazując największe wyzwania dla podmiotów decydujących się na nawiązanie współpracy w ramach outsourcingu.

 

Monika Kozłowska
product manager LEX Banki i Windykacje

 

Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?
Znajdź rozwiązanie dla siebie.

Zamów prezentacje produktów LEX, dzięki której poznasz pełne możliwości serwisu oraz uzyskasz informacje o pakietach spełniających Twoje potrzeby.