Wolters Kluwer Sklep Online

Jesteś już użytkownikiem programów LEX?

Polski Ład: Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego

17 lutego 2022

W ramach Polskiego Ładu od maja 2022 r. będzie możliwość zaciągania kredytu hipotecznego bez wkładu własnego. Zastąpiono go gwarancją Banku Gospodarstwa Krajowego. Jaki jest cel nowego programu "Mieszkanie bez wkładu własnego" i kto na nim skorzysta?

Ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym ma wspomóc rozwój polskich gospodarstw domowych, a w szczególności tych, w których skład wchodzą dzieci. Treść ustawy wzbudza wiele wątpliwości, bo program mimo szlachetnych celów, może zagrozić stabilności systemu finansowego.

Mieszkanie dla Młodych vs. Mieszkanie bez wkładu własnego

Gwarantowany kredyt mieszkaniowy wbrew pozorom nie przysługuje wyłącznie małżeństwom. Skorzystać z niego mogą również pary będące w związkach nieformalnych, jak również single, o ile prowadzą oni gospodarstwo domowe. W przypadku osób mieszkający poza terytorium RP, warunkiem uzyskania kredytu jest obywatelstwo polskie chociaż jednego z kredytobiorców.

Związki nieformalne muszą jednak uważać na jeden z warunków - wspólne wychowywanie dziecka/ dzieci. Innym rozwiązaniem jest ubieganie się o kredyt osobno - prowadząc jednocześnie gospodarstwo domowe.

Z programu "Mieszkanie bez wkładu własnego" mogą skorzystać również osoby, które w przeszłości brały udział w takich programach jak "Mieszkanie dla Młodych" czy "Rodzina na Swoim". Niemniej jednak należy pamiętać o tym, że aby skutecznie przystąpić do programu, nie można posiadać prawa własności mieszkania/ domu jednorodzinnego. Chyba, że posiada się co najmniej dwójkę dzieci, wtedy ustawa przewiduje szereg wyjątków (art. 5 ust. 2 ustawy o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym).

Im więcej dzieci, tym większa spłata rodzinna

Ciekawym rozwiązaniem jest spłata rodzinna, która w praktyce zwalnia z zapłaty części zobowiązania. Polega ona na dokonywaniu spłat części kapitału gwarantowanego kredytu mieszkaniowego przez BGK za kredytobiorcę, jeżeli w trakcie spłaty kredytu rodzina powiększy się o drugie albo kolejne dziecko. Spłaty dokonywane są za każdym razem, gdy zwiększy się gospodarstwo domowe. A wszystko to na zlecenie kredytobiorcy. Ile może wynieść taka spłata rodzinna? Jeżeli urodzi się drugie dziecko - jednorazowo 20 tys. zł, a gdy urodzi się trzecie albo kolejne - aż 60 tys. zł.

Dostał_m kredyt i co dalej?

W przypadku otrzymania kredytu na lokal mieszkalny/ dom jednorodzinny, którego własność nabyto lub wybudowano, nie może on być wykorzystywany do działalności gospodarczej (art.6 ust. 8 ustawy o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym). Warto mieć to na uwadze przed podjęciem decyzji.

O czym jeszcze należy pamiętać przed złożeniem wniosku o udzielenie kredyty mieszalnego? O tym pisze Agnieszka Serzysko w nowym komentarzu "Polski Ład – kredyty hipoteczne bez wkładu własnego. Nowa propozycja kredytowań". Znajdziesz go w LEX Banki.

Polecam,

Polski Ład: Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego
Julia Magulska

Redakcja Publikacji Elektronicznych

Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?
Znajdź rozwiązanie dla siebie.

Zamów prezentacje produktów LEX, dzięki której poznasz pełne możliwości serwisu oraz uzyskasz informacje o pakietach spełniających Twoje potrzeby.