Wolters Kluwer Sklep Online

Jesteś już użytkownikiem programów LEX?

Pomoc Ukrainie z preferencjami podatkowymi

12 kwietnia 2022

Polacy spontanicznie pomagają Ukrainie. Wspierają poszkodowanych wojną zarówno rzeczowo, jak i finansowo. Czy mogą liczyć na preferencje podatkowe? Jak rozliczać udzieloną pomoc?

Od początku wojny wielu przedsiębiorców włączyło się w pomoc. Pomagając, podatnicy mogą jednocześnie zmniejszać swoje podatki. Przepisy pozwalają na odliczenie od podatku darowizn przekazywanych w formie pieniężnej oraz rzeczowej. Dotyczy to m.in. darowizn przekazywanych na działalność pożytku publicznego. 

Preferencje podatkowe przysługują także podmiotom, które niosą pomoc humanitarną, w zakresie VAT – zwolnione od podatku są dostawy towarów i świadczenie usług w celu pomocy ofiarom skutków działań wojennych na Ukrainie.

Uregulowano też zasady wysyłki pomocy humanitarnej na Ukrainę oraz wprowadzono zwolnienie od podatku dochodowego obejmujące pomoc humanitarną otrzymywaną przez uchodźców z Ukrainy.

Skorzystanie z preferencji podatkowych jest jednak możliwe tylko w ściśle określonych warunkach. Trzeba wiedzieć komu można przekazać jaką pomoc i jak ją udokumentować.

Warunki, jakie trzeba spełnić, i problemy praktyczne, z którymi możemy spotkać się w zakresie pomocy dla Ukrainy, omawiają następujące dokumenty:

Poradnik:

Pomoc dla Ukrainy – preferencje podatkowe dla pomagających i uchodźców

Szkolenie online:

Zasady opodatkowania pomocy dla Ukrainy i skutki konfliktu dla polskich przedsiębiorców

Procedury podatkowe:

Stawka 0% dla dostaw towarów i świadczenia usług w celu pomocy ofiarom skutków działań wojennych na Ukrainie

Zaliczenie do KUP kosztów nieodpłatnych świadczeń na przeciwdziałanie skutkom działań wojennych na terytorium Ukrainy

Zaliczenie do KUP kosztów rzeczy lub praw będących przedmiotem darowizn na cele związane z przeciwdziałaniem skutkom działań wojennych na terytorium Ukrainy

Zaniechanie poboru ryczałtu od dochodów spółek w związku z przeciwdziałaniem skutkom działań wojennych na terytorium Ukrainy

Zwolnienie od podatku pomocy humanitarnej otrzymanej przez uchodźców z Ukrainy

Pomoc Ukrainie z preferencjami podatkowymi
Iwona Kaczorowska

redaktor naczelna "Przeglądu Podatkowego"
product manager Procedury Biznes

Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?
Znajdź rozwiązanie dla siebie.

Zamów prezentacje produktów LEX, dzięki której poznasz pełne możliwości serwisu oraz uzyskasz informacje o pakietach spełniających Twoje potrzeby.