Wolters Kluwer Sklep Online

Jesteś już użytkownikiem programów LEX?

Jak postępować z pacjentem z podejrzeniem koronawirusa? - BEZPŁATNY e-book

25 marca 2020

Liczba zachorowań na koronawirusa w Polsce przekroczyła 1000. Znaczący wzrost aktywności koronawirusa w drugiej połowie marca pokazuje, na jak duże niebezpieczeństwo (a zarazem odpowiedzialność) w najbliższym czasie będzie narażony personel medyczny. Szybka i zgodna z procedurami reakcja, pozwala bowiem spowolnić (a czasem nawet zapobiec) rozprzestrzenianie się wirusa na danym obszarze. Jakie procedury obowiązują obecnie w sytuacji kontaktu z pacjentem podejrzanym o zakażenie wirusem SARS-CoV-2?

Pod koniec tygodnia możemy mieć kilka tysięcy przypadków zakażenia - te słowa Ministra Zdrowia dobitnie pokazują, że najtrudniejszy moment w walce z koronawirusem dopiero przed nami. Gwałtowny wzrost chorych w ostatnich dniach powoduje, że szczególnie narażony w tym czasie na kontakt z chorymi będzie personel medyczny.
Zarówno lekarze jak i pielęgniarki muszą więc postępować zgodnie ze standardami, opisanymi m.in.  w ustawie o zapobieganiu oraz zwalczanie zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi Dostęp po zalogowaniu . Już samo podejrzenie zakażenia lub choroby zakaźnej (w tym m.in. koronawirusa), nawet jeszcze dobrze nierozpoznane, wiąże się bowiem z koniecznością realizacji określonych obowiązków po stronie osób wykonujących zawody medyczne.


Obowiązki personelu medycznego w związku z rozpoznaniem zakażeń i chorób zakaźnych

Wspomniane zadania ciążące na osobach wykonujących zawody medyczne w przypadku podejrzenia u pacjenta zarażenia koronowirusem, zostały kompleksowo omówione w e-booku "Obowiązki personelu medycznego w związku z rozpoznaniem zakażeń i chorób zakaźnych – jak postępować z pacjentem z podejrzeniem koronawirusa?".

Dostępny w nim komentarz autorstwa p.Tamary Zimnej, kompleksowo omawia obowiązki personelu medycznego związane z przypadkiem podejrzenia lub rozpoznania zakażenia lub choroby zakaźnej (m.in. pacjenta z koronawirusem). Z lektury e-booka dowiesz się m.in.:

  • jakie działania zapobiegające szerzeniu się zachorowań musi podjąć personel?
  • jakie są zasady zgłaszania przypadków zakażeń organom sanitarnym?
  • jakie są obowiązki informacyjne względem pacjenta i jego rodziny (m.in. pouczenie o środkach służących zapobieganiu przeniesienia zakażenia)?
  • jakie obowiązki sprawozdawcze są nałożone na lekarzy?


WAŻNE!
E-book zawiera również schemat postępowania dla POZ i NiŚOZ w związku z zagrożeniem koronawirusem.


 

Jak postępować z pacjentem z podejrzeniem koronawirusa? - BEZPŁATNY e-book
Norbert Bonin

Product manager LEX Ochrona zdrowia oraz LEX Medica