Wolters Kluwer Sklep Online

Jesteś już użytkownikiem programów LEX?

Back to office – powrót do pracy stacjonarnej a ochrona danych osobowych

03 czerwca 2020

Powrót do stacjonarnej pracy to szereg wyzwań, z którymi trzeba będzie mierzyć się przez kolejne tygodnie. I jednocześnie proces, do którego warto się odpowiednio przygotować. Pojawiają się nowe, niewystępujące wcześniej ryzyka i zagrożenia dotyczące prywatności a związane z organizacją na nowo pracy w biurach. W LEX Ochrona Danych Osobowych dowiesz się więcej na ten temat.

Bezpieczeństwo sanitarne na pierwszym miejscu

Każdy pracodawca planujący powrót pracowników do biur musi poważnie zastanowić się nad kilkoma ważnymi kwestiami, takimi jak m.in. jak zapewnić bezpieczeństwo sanitarne w pomieszczeniach, czy powinien kontrolować stan zdrowia przychodzących do biur pracowników oraz gości, jak zachować się w sytuacji, kiedy u jednego z pracowników zostanie zdiagnozowana choroba? Duża część pracodawców podchodzi bardzo zachowawczo do tych zagadnień i, o ile jest to możliwe, pozostawia pracownikom decyzję czy chcą wrócić do biur czy też wolą kontynuować pracę zdalną. Dla tych osób, które zadeklarują powrót do pracy stacjonarnej, szykowane są precyzyjne procedury w zakresie np. rotacyjnych harmonogramów pracy, rozmieszczenia biurek, korzystania z sal i pomieszczeń wspólnych. O czym jeszcze trzeba pamiętać przygotowując warunki pracy stacjonarnej w nowej rzeczywistości? W LEX Ochrona Danych Osobowych znajdziesz podręczną listę kontrolną gotowości do otwarcia biur dla pracowników i klientów oraz gości.

 

Fragment listy kontrolnej w zakresie gotowości do powrotu do pracy stacjonarnej

Mierzenie temperatury u pracowników

Czy pracodawca jest uprawniony do mierzenia temperatury na wejściu do biura? Ten temat budzi wiele emocji zarówno po stronie pracodawców, jak i pracowników. W ostatnim czasie wypowiedział się w tej kwestii również Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Wskazał on, że mierzenie temperatury nie może być oparte o zgodę pracownika, a podstawą prawną to wprowadzenia takiej procedury powinno być jasne zalecenie inspektora sanitarnego. Warto takie działanie poprzedzić analizą ryzyka. Podręczne narzędzie w postaci formularza analizy ryzyka oraz oceny możliwości wprowadzenia mierzenia temperatury u pracowników znajdziesz w LEX Ochrona Danych Osobowych

 

Fragment formularza analizy ryzyka oraz oceny możliwości wprowadzenia mierzenia temperatury u pracowników


Zabezpieczenie danych osobowych

Mała ilość pracowników w biurach może sprzyjać "rozluźnieniu" zasad bezpieczeństwa ochrony danych osobowych. Nieblokowanie monitora po odejściu od komputera, niezamykanie pomieszczeń, zostawianie dokumentów zawierających dane osobowe na biurkach - to tylko niektóre z zachowań, jakie mogą mieć teraz miejsce. Warto pamiętać o tym, aby przy okazji powrotu pracowników do biur przypomnieć o zasadach związanych z ochroną danych osobowych. Można to połączyć z przybliżeniem podstawowych zasad sanitarnych i organizacyjnych panujących w biurze. Dobrą praktyką jest także umieszczenie w miejscach ogólnodostępnych w biurze zbioru zasad pracy stacjonarnej. Przykładowy zbiór takich zasad znajdziesz w LEX Ochrona Danych Osobowych.

 

Fragment zasad pracy stacjonarnej w okresie epidemii


Jeśli szukasz szczegółowych informacji i wzorów dokumentów przydatnych właśnie teraz, kiedy planujesz powrót swoich pracowników do pracy stacjonarnej, znajdziesz je w LEX Ochrona Danych Osobowych.

 

Back to office – powrót do pracy stacjonarnej a ochrona danych osobowych – fot. 3
Alicja Plichta
Redaktor Naczelna Działu Biznes
Product Manager Ochrona Danych Osobowych
 

Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?
Znajdź rozwiązanie dla siebie.

Zamów prezentacje produktów LEX, dzięki której poznasz pełne możliwości serwisu oraz uzyskasz informacje o pakietach spełniających Twoje potrzeby.