Wolters Kluwer Sklep Online

Jesteś już użytkownikiem programów LEX?

Jak prawidłowo technicznie skonstruować pracę dyplomową?

15 czerwca 2023

Sztuka pisania pracy dyplomowej to umiejętność, którą posiąść musi każda osoba marząca o zakończeniu studiów. Wiadomo jednak, że chociaż to treść jest najważniejsza, musi ona zostać ujęta w odpowiednio przygotowane ramy wymagań technicznych. Studencie, sprawdź na co powinieneś zwrócić uwagę, by nie popełnić błędów!

Poprawna struktura pracy magisterskiej jest jednym z kluczy do przychylnego spojrzenia promotora na tworzone dzieło oraz ostatecznej akceptacji całości. Jednak wiadomym jest, że w trakcie pisania pojawia się lawina pytań. Czy użyta czcionka jest w porządku? A co z interliniami? Wystarczy jednak kilka wskazówek i odpowiednie narzędzia, by rozwiać wszelkie wątpliwości, a przy okazji ułatwić sobie pracę.

 

Formatowanie tekstu

Wymagania dotyczące pracy dyplomowej są bardzo specyficzne i w większości przypadków z góry ustalone. Zazwyczaj każda uczelnia posiada własny zbiór konkretnych standardów dotyczących kwestii technicznych. Istnieje jednak kilka ogólnych zasad, z którymi warto zapoznać się przed (lub też w trakcie) pisania pracy.

 

Edytor i czcionka

Pisanie należy rozpocząć od podstaw, czyli od wyboru edytora. Najpopularniejszy w dalszym ciągu jest pakiet MS Office. W przypadku czcionki przede wszystkim należy zapoznać się z wymogami uczelni lub nawet upodobaniami promotora. Jeżeli kwestia jest otwarta trzeba zastnowić się między czcionką szeryfową (bardziej ozdobą, taką jak Times New Roman) i czcionki bezszeryfową (wyglądającą na bardziej nowoczesną, w tym Arial czy Calibri) wedle własnej, subiektywnej oceny.

 

Rozmiar i interlinia

Z reguły stosowana wielkość czcionki to 11-13. Jest to standardowy rozmiar, często jednak jest szczegółowo ustalany przez uczelnię. W tekście głównym przeważnie dominuje interlinia 1,5 (przy wyjustowanych akapitach). Cyfra odesłania w przypisach standardowo ustawiana jest w rozmiarze 10, a interlinia wynosi 1.

 

Wyeliminuj błędy i literówki

Warto jednak już na wstępie pomyśleć o dodatkach mogących usprawnić pracę z tekstem. Największy lęk każdego przyszłego magistra to zauważenie w ostatnim momencie na już wysłanej promotorowi wersji pracy błędów takich jak "sad" zamiast "sąd". Automatyczny słownik często bezlitośnie poprawia to, czego nie powinien, a w trakcie tworzenia dzieła mającego być zwieńczeniem lat spędzonych na uczelni jest to bardziej niż niepożądane.

W tekstach prawniczych natknąć się można na błędy takie jak: lawach (ławach), spieniać (spełniać), zwartej w (zawartej w), nalży (należy). A to tylko kilka w morzu tysięcy! Jak więc ustrzec się przed literówkami i zmianami?

Funkcja LEX Edytor poprawiająca prawniczy błąd językowy na przykładzie frazy

 

Sprawdzanie poprawności tekstów pod kątem języka prawniczego to jedna z najbardziej przydatnych funkcji LEX Edytor. Umożliwia on również łatwe tworzenie powiązań do wykrytych w tekście sygnatur, orzeczeń sądowych oraz jednostek redakcyjnych aktów prawnych. Dzięki temu łatwo możesz przejść do SIP LEX i sprawdzić aktualność przepisów przywołanych w tekście. Do tego dochodzi proste przeszukiwanie bazy bibliograficznej LEX, co przy pisaniu pracy magisterskiej jest nieocenione.

 

Tworzenie bibliografii i przypisów

Czy istnieją uniwersalne zasady poprawnego tworzenia przypisów i korzystania z dorobku piśmiennictwa i judykatury? Odpowiedź jest prosta: nie, nie ma standardowych zasad obejmujących to zagadnienie. Ale zazwyczaj wystarczy stosować się do reguły, że przypisy mają być zapisywane w sposób jednolity w całej pracy magisterskiej.

Jednak łatwo się pogubić przy dziesiątkach przypisów w wielostronicowej pracy. Dlatego właśnie LEX Context może zrobić to za ciebie.

Funkcja zacytuj LEX Context automatycznie generuje jednolite przypisy z podanym numerem strony na podstawie książki w formacie PDF

 

Każdy przypis generuje się automatycznie, w dodatku wystarczy tylko jedno kliknięcie, by to zrobić. Szybko i łatwo, czyli dokładnie tak jak lubisz. Funkcja "zacytuj" przyda ci się nie tylko przy pisaniu magisterki, ale również przy prac zaliczeniowych czy artykułów naukowych. Dzięki temu nie popełnisz żadnego błędu, a każdy przypis będzie miał dokładnie taką samą, jednolitą formę. LEX Context oszczędzi twój czas, który będziesz mógł poświęcić na dogłębne zapoznawanie się z materiałem merytorycznym i to w formie PDF w LEX!

 

Pisanie pracy magisterskiej jest ogromnym wyzwaniem. Ma ona zwieńczyć lata nauki i jest kolejnym krokiem w spełnieniu marzeń zakończenia studiów prawniczych. Chcesz skupić się na dogłębnej analizie i dopracowaniu wybranego przez siebie tematu? Postaw na LEX Script, który łączy w sobie LEX Context i LEX Edytor, a dodatkowo pozwala na dostęp do bazy czasopism prawniczych, wybranych komentarzy i monografii.

Poznaj możliwości LEX Script  i #zdajtozLEX !

 Podział majątku wspólnego małżonków

Małgorzata Milewicz-Stobińska

product manager LEX Akademia