Wolters Kluwer Sklep Online

Jesteś już użytkownikiem programów LEX?

Jak rozliczyć świadczenia zdrowotne udzielane w związku przeciwdziałaniem koronawirusowi?

26 kwietnia 2020

Walka z epidemią koronawirusa w Polsce, wymusiła wprowadzenie znaczących zmian w przepisach dotyczących funkcjonowania opieki zdrowotnej. Modyfikacje te objęły również zasady sprawozdawania oraz rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych przez NFZ (w ich ramach wprowadzono m.in. specjalne zasady rozliczania świadczeń udzielanych w związku ze zwalczaniem COVID-19).

Mnogość regulacji oraz częstotliwość zmian m.in. w zarządzeniu Prezesa NFZ w sprawie zasad sprawozdawania oraz warunków rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 powoduje jednak, że podmiotom leczniczym trudno jest odnaleźć się w zawiłych regulacjach.

Wyjaśnimy wątpliwości dotyczące rozliczania świadczeń koronawirusowych

Chcąc przedstawić krok po kroku, jakie są warunki rozliczenia tych świadczeń, formy ich finansowania oraz jakie obowiązki sprawozdawcze ciążą na świadczeniodawcy opublikowaliśmy w LEX specjalny komentarz praktyczny. W jego ramach dowiesz się m.in.

  • jak skrócono terminy w zakresie rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej,
  • kiedy istnieje możliwość wypłaty wynagrodzenia świadczeniodawcom zmniejszającym wolumen udzielanych świadczeń w związku z ograniczeniem działalności,
  • jak wygląda proces sprawozdawania oraz warunki rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej związanych z COVID,
  • na jaki okres zawieszono obowiązek w zakresie przekazywania list oczekujących
  • w jakich przypadkach świadczenia związane z COVID-19 finansowane są w formie opłaty ryczałtowej za utrzymanie stanu gotowości do udzielania świadczeń, a kiedy według cen świadczeń opieki zdrowotnej.

 

Jak rozliczyć świadczenia zdrowotne udzielane w związku przeciwdziałaniem koronawirusowi?
Norbert Bonin
Product manager LEX Ochrona Zdrowia oraz LEX Medica

 

 

Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?
Znajdź rozwiązanie dla siebie.

Zamów prezentacje produktów LEX, dzięki której poznasz pełne możliwości serwisu oraz uzyskasz informacje o pakietach spełniających Twoje potrzeby.