Wolters Kluwer Sklep Online

Jesteś już użytkownikiem programów LEX?

UE chce chronić oznaczenia geograficzne produktów rzemieślniczych i przemysłowych tak samo jak produktów spożywczych

29 grudnia 2022

Produkty takie jak biżuteria, wyroby włókiennicze, szkło, czy porcelana będą mogły być chronione w Unii jako oznaczenia geograficzne. Oznacza to, że skorzystają one z podobnych gwarancji, jak to ma miejsce obecnie w przypadku win, napojów spirytusowych, produktów spożywczych oraz innych produktów rolnych. Projekt rozporządzenia w tej sprawie został właśnie uzgodniony przez Radę UE i będzie teraz przedmiotem negocjacji tej instytucji z Parlamentem Europejskim.

Produkty rzemieślnicze i przemysłowe takie jak biżuteria, wyroby włókiennicze, szkło, czy porcelana będą mogły być chronione w Unii jako oznaczenia geograficzne. Oznacza to, że skorzystają one z podobnych gwarancji, jak to ma miejsce obecnie w przypadku win, napojów spirytusowych, produktów spożywczych oraz innych produktów rolnych. Projekt rozporządzenia w tej sprawie został właśnie uzgodniony przez Radę UE i będzie teraz przedmiotem negocjacji tej instytucji z Parlamentem Europejskim.

Ogólnounijna ochrona tego rodzaju własności intelektualnej opierać ma się na oryginalności i autentyczności tradycyjnych praktyk w regionach, z których pochodzi dany produkt. Będzie ona mogła dotyczyć takich powszechnie znanych produktów jak np.: porcelana z Bolesławca, kryształy z Czech, tweed z Donegal czy sztućce z Solingen.

W produkcie LEX Prawo Europejskie została właśnie udostępniona analiza, która przybliża nową regulację. Z analizy można dowiedzieć się m.in.:

  • do jakich produktów rzemieślniczych i przemysłowych będzie miało zastosowanie projektowane rozporządzenie,
  • jakie przesłanki musi spełniać dany produkt, aby móc skorzystać z ochrony jako oznaczenie geograficzne,
  • jak wyglądać będzie procedura rejestracji oznaczeń geograficznych,
  • czy ochrona oznaczeń przedmiotowych produktów dotyczyć będzie również internetu i państw nienależących do Unii,
  • jakie konkretne korzyści przyniesie nowa regulacja producentom i innym podmiotom.

Więcej na temat samego projektu - zob.:

UE chce chronić oznaczenia geograficzne produktów rzemieślniczych i przemysłowych tak samo jak produktów spożywczych
Rafał Bujalski

product manager LEX Prawo Europejskie

Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?
Znajdź rozwiązanie dla siebie.

Zamów prezentacje produktów LEX, dzięki której poznasz pełne możliwości serwisu oraz uzyskasz informacje o pakietach spełniających Twoje potrzeby.