Wolters Kluwer Sklep Online

Jesteś już użytkownikiem programów LEX?

Skuteczne stanowienie aktów prawa miejscowego

18 stycznia 2023

Stanowienie aktów prawnych jest jedną z form wykonywania zadań przez jednostki samorządu terytorialnego wszystkich szczebli. Z jednej strony to uprawnienie, a z drugiej - obowiązek, bowiem przepisy ustaw najczęściej zmuszają organy samorządowe do wydania aktów normatywnych w celu dokonania regulacji na szczeblu lokalnym.

Ile pracy mają JST ze stanowieniem prawa miejscowego?

Jaka jest skala aktów prawnych wydawanych przez organy samorządowe w Polsce? Wystarczy spojrzeć na liczby - w serwisach LEX Administracja oraz LEX Urząd dostępny jest komplet dokumentów opublikowanych od 1999 r. we wszystkich 16 wojewódzkich dziennikach urzędowych. W roku 2022 w tych publikatorach ukazało się około 100 tysięcy dokumentów wydanych przez organy jednostek samorządu terytorialnego! Podkreślmy, że to tylko te akty, które zostały ogłoszone w oficjalnych publikatorach - znaczna część samorządowych aktów normatywnych nie jest w nich publikowana. Skala lokalnego prawodawstwa jest więc ogromna!

Co sprawia najwięcej trudności?

Prawidłowe wykonanie upoważnienia ustawowego, wysoka częstotliwość zmian w przepisach, skomplikowanie polskiego systemu prawnego, ścisły nadzór ze strony organów administracji rządowej czy wysoka rotacja kadr urzędniczych - to tylko niektóre z okoliczności, które warunkują i jednocześnie znacząco utrudniają przygotowywanie samorządowych aktów normatywnych. Jak sobie poradzić z trudnościami związanymi z wydawaniem aktów prawa miejscowego?

Stanowienie prawa miejscowego w praktyce

Najprostszą odpowiedzią są szkolenia - a najlepiej takie, które dają użyteczną wiedzę i są prowadzone przez doświadczonych praktyków. W LEX Administracja i LEX Urząd znajduje się nagranie ze szkolenia pt. Skuteczne stanowienie prawa miejscowego w praktyce, które poprowadziła Pani Mecenas Joanna Martyniuk-Placha - specjalistka w kwestiach prawa samorządowego, radca prawny rady miasta, która od wielu lat zajmuje się przygotowywaniem i procedowaniem aktów prawnych przez JST.

Szkolenie jest poświęcone fundamentalnym zagadnieniom prawa miejscowego takim jak:

  • co jest, a co nie jest aktem prawa miejscowego,
  • jakie regulacje „rządzą” tworzeniem i zmianą aktów prawa miejscowego,
  • czy wolno do uchwały przepisywać fragmenty ustaw,
  • kiedy uchwały wchodzą w życie,
  • czy można nadać moc wsteczną uchwale.

Więcej o aktach prawa miejscowego w praktyce w serwisach LEX

Jednak to dopiero początek - kolejne szkolenia będą się odbywały w cyklu mniej więcej kwartalnym. Najbliższe jest zaplanowane na 8 marca 2022 r. i będzie poświęcone przygotowywaniu projektu aktu prawa miejscowego, a więc wymagającej i odpowiedzialnej pracy urzędniczej, od której zależy prawidłowość merytoryczna i formalna podejmowanych uchwał. Informacje o zapisach na szkolenie ukażą się wkrótce. Dla użytkowników serwisów LEX Administracja oraz LEX Urząd udział w szkoleniach jest bezpłatny!

Co warte podkreślenia, wszystkie nagrania ze szkoleń zostaną udostępnione we wspomnianych już serwisach LEX i to wraz z materiałami dodatkowymi - prezentacją ze szkolenia, odpowiedziami na pytania uczestników oraz z testem wiedzy umożliwiającym poświadczenie certyfikatem odbycia szkolenia. Cykl szkoleń poświęconych stanowieniu aktów normatywnych przez JST będzie niezwykle pomocny w ugruntowaniu i pogłębianiu wiedzy pracowników samorządowych. To także świetny program szkoleniowy dla nowych pracowników, którzy dopiero zaczynają i wdrażają się w temat lokalnego prawodawstwa.

Czy te szkolenia są wartościowe i przydatne? Oddajmy na koniec głos samym uczestnikom pierwszego z nich, którzy w ankiecie po szkoleniu ocenili je absolutnie wyjątkowo - ponad 93% uczestników poleca to szkolenie, a ponad 96% poleca Prelegentkę. Trudno o lepszą rekomendację.

Gorąco zapraszam do serwisów LEX Administracja oraz LEX Urząd, nagrań ze szkoleń oraz uczestnictwa w nich na żywo!

Skuteczne stanowienie aktów prawa miejscowego

Bartosz Starczewski

Senior Product Manager

Zobacz również:
Polecamy między innymi
Masz dostęp do LEX-a? Zaloguj się
Nie masz dostępu do LEX-a? Zamów dostęp testowy