Wolters Kluwer Sklep Online

Jesteś już użytkownikiem programów LEX?

Jakie obowiązki nakłada specustawa o koronowirusie na podmioty lecznicze?

12 marca 2020

8 marca weszła w życie specustawa dotycząca przeciwdziałania koronawirusowi. Nakłada ona na podmioty lecznicze szereg zadań związanych z zapobieganiem jego rozprzestrzeniania się na terytorium Polski. Dowiedz się co czeka szpitale i przychodnie oraz jakie dodatkowe obowiązki mogą zostać nałożone na placówki medyczne w przypadku stanu zagrożenia epidemicznego.

Pojawienie się w Polsce koronowirusa wymusiło na władzach krajowych podjęcie stanowczych działań. Mając na względzie dostosowanie regulacji sanitarno-epidemiologicznych do bieżącej sytuacji, ogłoszono 8 marca specjalną  ustawę Dostęp po zalogowaniu  o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Wspomniany akt nakłada na podmioty lecznicze szereg obowiązków w walce z rozprzestrzenianiem się wirusa.

 

Co ustawa oznacza dla placówek medycznych?


Mając na względzie kompleksowe omówienie wpływu wspomnianej specustawy na funkcjonowanie szpitali oraz innych placówek, opublikowaliśmy w LEX nowy komentarz praktyczny. Nasza ekspertka udziela w nim m.in. odpowiedzi na takie pytania jak:

  • Które podmioty będą zobligowane do udzielania świadczeń w związku z przeciwdziałaniem COVID-19?
  • Jakie będą zasady finansowania wspomnianych świadczeń?
  • Kto i na jakich zasad będzie mógł nałożyć szczególne obowiązki na placówki medyczne w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego (a także czego zadania te mogą dotyczyć)?
  • W jakich przypadkach podmioty lecznicze będą zwolnione ze stosowania procedur budowlanych oraz zamówień publicznych?
  • Jakie uprawnienia względem podmiotów leczniczych czy hurtowni farmaceutycznych zostały przyznane inspektorom sanitarnym?
Więcej na temat zadań i obowiązków podmiotów leczniczych przeczytasz w komentarzu:
Jakie obowiązki nakłada specustawa o koronowirusie na podmioty lecznicze?
Norbert Bonin

Product manager ochrona zdrowia

 

Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?
Znajdź rozwiązanie dla siebie.

Zamów prezentacje produktów LEX, dzięki której poznasz pełne możliwości serwisu oraz uzyskasz informacje o pakietach spełniających Twoje potrzeby.